МУЗЕЙ ФРАНКА– ДАВНЯ ІДЕЯ В НОВОМУ ФОРМАТІ

МУЗЕЙ ФРАНКА– ДАВНЯ ІДЕЯ В НОВОМУ ФОРМАТІ

МУЗЕЙ ФРАНКА– ДАВНЯ ІДЕЯ В НОВОМУ ФОРМАТІ

 

Ідея створення музею Івана Франка у Дрогобичі та Нагуєвичах бере свій початок із 20-30 рр. ХХ ст. Тоді ця програма мала назву «Живі пам’ятники Франку», їх було кілька: спочатку перейменовано вулицю в Дрогобичі, пізніше створено бібліотеку ім. І. Франка, ще пізніше – театр І. Франка й навіть мандрівний гурток та гімназію, згодом українська громада дійшла й до «живого пам’ятника» у форматі музею. Щоправда, польська адміністрація заборонила створення музею в Дрогобичі, тому його було вирішено створити в Нагуєвичах. Врешті про ідеї «Живих пам’ятників Франку» в Дрогобичі, Нагуєвичах та невідоме листування Рудольфа Скибінського незабаром опублікуємо в новій статті із невідомими досі матеріалами.

Натомість у 2020 році давню ідею«Живого пам’ятника Франку» у форматі музею вже фактично відновленозавдяки громадським і культурним закладам Дрогобича, Києва та Нагуєвич у приміщенні Культурно-мистецького центру Івана Франка.

Невипадково вкотре в Культурно-мистецькому центрі Івана Франка в Дрогобичі відбулася нарада колективу заповідника «Нагуєвичі» із директором центру Марією Супрун щодо підготовки музейного простору на вулиці Івана Франка, 14, до якого увійдене тільки артофіс ДІКЗ «Нагуєвичі», а й перша артгалерея оригінальних творів Івана Франка, живопису його сина Тараса Франка за партнерства з Міжнародним фондом Івана Франка.

У проекті заплановано створення постійно діючої інтерактивної екскурсії із застосуванням режиму 3-D, постійно діючої експозиції оригінальних артефактів, присвячених періоду навчання Івана Франка в нормальній школі при монастирі оо. Василіан та гімназії ім. Франца Йосифа І.

Для цього маємо й рідкісні джерела: https://zik.ua/news/2017/08/03/vidnaydeno_fotoalbom_z_budynkom_drogobytskoi_gimnazii_v_yakiy_navchavsya_ivan_1144013

Серед іншого буде презентовано тему «вандрівок Франка з Нагуєвич у Дрогобич і навпаки», а також унікальні прижиттєві експонати видань українського генія, які він дарував колегам у Дрогобичі зокрема і для «Ученицької бібліотеки в Дрогобичі».

Окрема увага сьогодні зосереджується і на пошуку додаткових експонатів, пов’язаних із Дрогобичем епохи Франка. Відтак чемно просимо усіх, кому небайдужа доля виховання майбутніх поколінь українців, долучитися до справи музейної педагогіки, побудованої на спадщині українського генія і титана праці – Івана Франка.

Як відомо, культурно-мистецька тематика Франка, Нагуєвич і Дрогобича дуже розлога й станом на сьогодні вкрай мало презентується як у меморіальних, так і сучасних екскурсійних маршрутах Дрогобича та околиць.

До слова, на сьогодні вже отримано дозвіл на оренду приміщень від керівництва ЛОР та ЛОДА для підготовки ремонтних робіт у приміщеннях Першого музею Івана Франка в Дрогобичі.

Разом цілком реально відновити ідею, яку українцям свого часу забороняли або яку десятиліттями перекручували...Серед партнерів розбудови музею: Олег Яводчак, Тарас Кучма, Марія Супрун, Юрій Чумак, Надія Скотна, Ігор Курус, Павло Гриценко, Ігор Шимко, Надія Козар, Ігор Чава, Андрій Юркевич, Ярослав Лопушанський, Андрій Юркевич, Артур Дерлікевич, Левко Скоп, Пйотр Луціан, Левко Микитич, Леонід Тимошенко, Ярослав Погоральський, Володимир Александрович, Микола Гнатенко, Юрій Вовк, Галина Коваль, Галина Сабат тощо.

Долучайтеся до справи, зокремай цікавими експонатами!

 

Богдан ЛАЗОРАК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: