Дорожівській молоді за приклад – Іван Макух

Дорожівській молоді за приклад – Іван Макух

Дорожівській молоді за приклад – Іван Макух

 

У бібліотеці-філії села Дорожева бібліотекар Олена Грицюта провела історичну годину «Складна доля нашого земляка – Івана Макуха», приуроченудо Дня народження видатної постаті громадсько-політичного життя Західної України першої половини ХХ століття.

Іван Макух, доктор права, адвокатіз Товмача, посол галицького сейму і польського сенату, присвятив своє життя боротьбі за українську державність і народні права.

Користуючись книжковою виставкою-переглядом «Відомий земляк нашого краю», бібліотекар ознайомила з книжками про Івана Макуха, з яких діти читали уривки.Учасники заходу мали змогу роздивитися фотографії місця, де велику частину життя проводив Іван Макух, а хтось і згадував чудову поїздку в місто Тлумач. Ті, хто побував там, ділилися своїми враженнями про побачене, про перебування в будинку, який побудував у 1911 році та в якому працював адвокат із Товмача, й про почуті розповіді місцевого краєзнавця, історика Михайла Дземана.Учасники дізналися багато цікавих фактів про життя і діяльність славного уродженця села Дорожева.

Довідка. Іван Макух народився в 1872 році в селі Дорожів Самбірського повіту (нині с. Верхній Дорожів Дрогобицького району). 1887 р. вступив до Дрогобицької гімназії імені Франца Йосифа I. За популяризацію ідей українських радикалів у своєму селі на 5 курсі відрахований з гімназії. 1892 року вступив до Львівської академічної гімназії, де через «невідповідну поведінку» перебував на контролі. Через відсутність коштів на навчання, давав приватні уроки, працював інструктором в інституті Св. Миколая у Львові.Упродовж навчання особисто познайомився з Іваном Франком та Михайлом Павликом, які, за спогадами Макуха, «мали на молодь революційний вплив». У грудні 1895 р. продовжив навчання на правничому факультеті Львівського університету. В часі навчання вступив до студентського товариства «Академічна громада», де працював скарбником фонду взаємодопомоги; продовжував давати приватні уроки, влаштувався на працю в адміністрацію НТШ.Навесні 1918 р. з однодумцями організував віче у м. Товмачі щодо Брестського мирного договору; очолював владу в місті. У кінці жовтня прибув до Львова на консультації з УНРадою, відбув до Станіславова з наказом місцевому проводу перебрати владу.1 листопада його обрали головою повітової національної ради Товмача. У грудні 1918 Сидір Голубович переносить за його порадою уряд до Станіславова. У січні 1919 р. очолював новий уряд Народного секретаріату. Спільно з М. Мартинцем випускав обіжник повітовим комісаріатам щодо проведення весняних польових робіт. Згідно з його пропозиціями,впроваджено нові форми керівництва в повітах, для боротьби з корупцією та хабарництвом заснували посаду державного ревізора, яку посів М. Воробець.Після проголошення Державної злуки ЗУНР і УНР на засіданні Державного секретаріату 25 лютого за участю С. Петлюри Макух запропонував у всій УНР утворити єдину адміністрацію і жандармерію. На початку 1919 р. з’їзд УРП обрав Макуха головою.Після переобрання Євгеном Петрушевичем всіх повноважень як Диктатором ЗУНР І. Макух відмовився від посади у владі, повернуся до Тлумача.Із переїздом уряду до Станіславова 3 січня 1919 р. Іван Макух був призначений державним секретарем внутрішніх справ ЗУНР, посада якого була однією із найважливіших та найвпливовіших в уряді. Йому фактично підпорядковувалися усі повітові комісари, що змушувало І. Макуха володіти широким спектром проблем державного будівництва. Як стверджують дослідники, низка нововведень Івана Макуха на цій посаді засвідчує його прагматизм, рішучість, глибоку ерудованість та розуміння політико-правових основ державотворчого процесу в Україні.Помер 1946 році в м.Зальцбург, Австрія.

 

Уляна ОВЧАРЕНКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: