Відчинила двері Нова українська школа

Відчинила двері Нова українська школа

Відчинила двері Нова українська школа

 

Гучно та впереміш із дитячими радісними голосочками першачків пролунав у Франковому краю перший дзвінок. А з ним – зародилися нові надії на вдале продовження освітньої реформи. Оптимізму додало й повідомлення департаменту освіти і науки ЛОДА, що Львівщина – у трійці лідерів за кількістю першокласників.

Поспішаємо до начальника відділу освіти Дрогобицької РДА Івана Стецка, щоб дізнатися, скільки ж першокласників цього року переступили пороги районних шкіл? Їх у 2019/2020 навчальному році, як і їхніх попередників торік, навчатимуть за новим Державним стандартом, впроваджуючи концепцію Нової української школи.

«626 першокласників у 47 класах, – переглядаючи документи, повідомляє Іван Стецко. – Загалом у районних школах навчається 5740 учнів».

Одразу цікавимося: «Порівняно з минулим роком, це більше чи менше?»

«Менше. На такий показник вплинув той факт, – пояснює пан Іван, – що до Меденицької ОТГ відійшли три школи, за кількістю учнів одні з найбільших. Це Меденицька школа, Летнянський та Опарівський НВК. Змаліла мережа закладів освіти району, тому й зменшилася кількість учнів. Цього року дев’ятикласників маємо 475, а одинадцятикласників – 216».

Самі вдаємося до підрахунків. Цьогорічні першокласники народилися та виростали в революційно-воєнний період української історії, і, безумовно, ці доленосні події позначилися на ще дитячому, але все ж світогляді.

«Молодь останніми роками не та, що була раніше: має стільки прикладів із новітньої історії, щоб у них повчитися, яким має бути справжній українець! Тим паче, що посилення національно-патріотичного виховання у школах та садочках цьому неабияк сприяє, – ділимося думками з начальником відділу освіти. – А що ще новенького в освітньому меню, пане Іване?»

«Реформа триває, – впевнено говорить керівник освіти. – Національно-патріотичне виховання – це один із пріоритетних напрямків, на якому нині дедалі більше акцентує увагу Міністерство освіти і науки. У школах, садочках Дрогобиччини щоразу відбуваються заходи з нагоди вшанування воїнів-героїв, відомих українських письменників, поетів, громадських діячів, різні патріотичні конкурси, фестивалі, флешмоби, вікторини, змагання. Без патріотів й побожних громадян не збудуємо міцної держави! У Новій українській школі мусимо навчити дітей бути й інноваційними, підприємливими, економічно підкутими, творчими, ініціативними, рішучими, з критичним та системним мисленням, вмінням конструктивно керувати емоціями. Тобто зміст освіти спрямований на формування компетентностей ХХІ століття.

Змінилася і роль учителя, який має володіти сучасними методиками викладання і бути партнером у вихованні особистості. Запровадження сертифікації – зовнішнього оцінювання професійних компетентностей педпрацівників – також важлива, а швидше стимулювальна для учителів зміна в освіті: ті, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть 20 відсотків надбавки до зарплати. Започаткування конкурсного відбору на посаду керівника закладу загальної середньої освіти (на шість років та не більше двох термінів) вважають ще одним досягненням на шляху реформування. До того ж передбачено розширення повноважень щодо організації діяльності закладу освіти. Адже керівник має бути добрим менеджером, фаховим управлінцем передусім. Оновлено й систему контролю якості освіти: ліквідовано атестацію шкіл, скасовано інспекції в районних управліннях освіти, натомість за якість освіти відтепер відповідатиме Державна служба якості освіти. Головна мета перевірки навчального закладу – не санкції, а рекомендації. Інституційний аудит школи – єдиний плановий захід державного нагляду, який відбуватиметься раз на десять років. Відтепер школи будуть без дощок пошани, скасовано форму, впроваджують електронний учнівський квиток, вводять фінансову грамотність як навчальний предмет. Буде більше можливостей для навчання дітей удома: з вересня батьки школярів зможуть скористатися всіма видами індивідуальної форми навчання – сімейною (домашньою) освітою, екстернатом або педагогічним патронажем. Надалі заплановано створювати додаткові місця у закладах дошкільної освіти, розвивати мережу інклюзивно-ресурсних центрів, запровадження повноцінної трирічної профільної школи. Якщо підсумовувати, то головне завдання освіти нині зробити школу місцем, де діти отримують не лише «тверді знання», а й уміння їх застосовувати та цінності для оцінювання навколишнього світу й дійсності».

– Без «твердих знань» усе ж не обійтися. Скажіть, а з якими олімпіадними здобутками входить у новий навчальний рік Дрогобицький район? Чи втішними є місця районних шкіл за результатами ЗНО? – запитуємо завідувачку методкабінету Любов Маркович.

– Минулого навчального року в ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів взяло участь 73 учні району. 13 стали переможцями та нагороджені дипломами ІІ та ІІІ ступенів.

Попри те, що в Дрогобицькому районі нема закладів освіти нового типу, за кількістю призерів в олімпіадному рейтингу Дрогобицький район входить у першу десятку серед 20 районів області.

Добрі результати в ІІІ етапі олімпіад продемонстрували школярі з Меденицької й Нагуєвицької шкіл, Попелівського та Новокропивницького НВК, Модрицького, Верхньогаївського НВК, Уличненської, Бистрицької СЗШ.

За рейтингом ЗНО-2019 найкращими були Меденицька школа, Нижньогаївський НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ст. – ДНЗ», Новокропивницький НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ст. – ДНЗ».

– Які результати втілення концепції НУШ у початковій школі? – насамкінець знову повертаємося до першачків.

– Маємо своїх учителів-тренерів, які пройшли курси Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та навчають колег із закладів освіти району. У цьому напрямі можна відзначити Сторонянську школу, у якій усі вчителі початкових класів працюють по-новому та мають багато цікавих ідей, втілених у життя за концепцією НУШ. Було проведено чимало заходів для навчання вчителів під гаслом «НУШ – в дії». Зокрема, відбувся районний семінар на базі Сторонянської середньої загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Учителі початкових класів під час проведення уроків використовували сучасні мультимедійні засоби та дидактичні матеріали. Діточки поводилися вільно та креативно, а головне – були щасливими, що і є метою НУШ.

Що ж, шановні педагоги, дорогі учні, щиро вітаємо вас із початком навчального року. Бажаємо вам усім міцного здоров’я, наснаги до праці – учителям, натхнення до навчання – школярам, щоб у Новій українській школі ми творили нову Україну – вільну, мирну, героїчну, мудру, революційну…

Ірина МИХАЦЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: