Споріднені ідеї, культури, ментальності: Україна і Хорватія

Споріднені ідеї, культури, ментальності: Україна і Хорватія

Споріднені ідеї, культури, ментальності: Україна і Хорватія

5 грудня у Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина» відбулася презентація наукового збірника «Україна іХорватія: історичні паралелі», який вийшов за співучасті ВГО «Бойківське етнологічне товариство» та кафедри української мови і літератури Загребського університету.

В основу збірника лягли матеріали Другої Міжнародної хорватсько-української наукової конференції, яка відбулася на Дрогобиччні 1-3-го червня 2017 року. Представляли видання головний ректор збірника Любомир Сікора та Олег Баган, член редколегії. У вступному слові Олег Баган показав широту проблематики хорватсько-українських історичних стосунків — від спільного етнічного походження двох народів від давніх хорватів, засновників слов’янської протодержави Велика Хорватія у передгір’ї Карпат у 8 — 10 ст. до їхньої ідеологічної та геополітичної солідарності у 20 ст., коли обидва боролися за свою незалежність проти російської та сербської імперій. Власне, науковий збірник містить низку глибоких і фактологічно багатих статей, які відображають цю складну і цікаву проблематику. Додатково О.Баган акцентував на актуальних потребах української гуманітарної науки, яка загалом ще замало присвячує уваги хорватській темі через кілька причин: відсутність фахівців із хорватистики, загалом концептуальних славістів, відсутність належної кількості перекладів творів хорватських класиків, слабкість академічних ініціатив з боку університетів та наукових центрів.
Любомир Сікора розповів про дві презентації, 1-го і 2-го випусків, у Хорватії, окреслив плани і перспективи ВГО «Бойківське етнологічне товариство», яке буде продовжувати діалог із хорватською наукою. Він представив українських авторів, які взяли участь у виданні і показали, наскільки потрібною і різнобарвною є сфера українських зацікавлень Хорватією.
У ході розмови учасники презентації обговорювали питання політичні, культурологічні, мистецтвознавчі, літературні, наголошуючи, скільки перспектив ще містять культурологічні діалоги між хорватами й українцями. На презентації виступили богослов о.Іван Гаваньо, відповідальний редактор збірника Володимир Пограничний, філософ Богдан Завідняк, історик Леонід Тимошенко, які відзначили наукову вартість збірника і його багатогранність.
Загальним підсумком розмови стало розуміння того, що саме такі ініціативи, з широкою проблематикою, з включенням міжнародного стандарту, з пошуком невідомих матеріалів (у книзі передруковано низку малознаних студій із минулого про хорватську культуру) слугують справжньому оновленню нашого культурного мислення і творчому стимулюванню інших.

Олег БАГАН

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: