Сенсаційні знахідки заповідника

Сенсаційні знахідки заповідника

Сенсаційні знахідки заповідника

 

Знахідки Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі»можна вважати сенсаційними. Їхні результати коментує директор Богдан Лазорак:

– Передусім у цьому ракурсі фігурують Унятичі:супровідний матеріал орнаментованого керамічного посуду датується раннім середньовіччям і аж до XVII-XIX ст. Річка Бар омиває не тільки давній монастир Св. Онуфрія, а й мисоподібне поселення, яке містить культурний шар різних епох. За годину – десятки фрагментів крем’яних відщепів, вінчиків горщиків, сиродутного скла та полив’яної кераміки. Насправді історія Унятич має інші витоки, аніж гадалося раніше. Хоча Богдан Добрянський і припускав існування давнього поселення, його локація досі була невідома. Щира подяка за консультації музею Івана Франка – Ярославу Погоральському та Василю Масному.

Історико-культурна розвідка оборонного валу шляхетського маєтку біля давньої церкви Святого Архистратига Михаїла в селі Лішня вкотре поповнила фонди музею Івана Франка в Нагуєвичах. Віднайдено фрагменти полив’яних кольорових кахлів п’єца, горщиків, тарілки тощо.Щев 2012 р. разом із Ярославом Погоральським,Віталієм Ляскою, Романом Миською та Іваном Бохонком вдалося здійснити обміри та візуальне обстеження пам’ятки.Цікаво, що завдяки пароху о. Олегові Кекошу сьогодні також віднайдено і збережено різьблені фрагменти пісковикових блоків та карнизів споруди XVII ст.Загалом, окрім рукописних описів, пам’ятка досі залишається загадковою у науці, позаяк відомі лише рукописні описи дворика 1681 року.

Історико-культурна й«дистанційно-карантинна» розвідка в урочищі «Могили» 24 березня також дала свої результати.Вже другу весну поспіль ДІКЗ «Нагуєвичі» проводить пошуки стоянки доби неоліту, яку свого часу допомогли віднайти для Івана Франка його односельці.У своїй розвідці 1911 року, опублікованій у Записках Наукового товариства імені Шевченка, український геній публікує унікальні дані про крем’яні знаряддя доби неоліту, розташування яких подає за даними тої доби, які досі поки ще не локалізовано. Врешті топоніміка сьогодні хоч і зберегла видозмінені назви,але вона все ж змінилася щодо самих територіальних адміністративних меж населених пунктів, зокрема щодо колишніх земельних наділів між Нагуєвичами та Броницькими землями.Відтак за описами Івана Франка здійснено чергову розвідку в урочище «Могили», що 2,7 км на північний захід від садиби Франків.Для фондів музею виявлено: крем’яні відщепи, фрагменти кераміки XVII-XIX ст., ковані металеві вироби для воза та рала ХІХ ст., наконечник, а також кераміку з рисунками рослинного орнаменту народної школи Бойківського Підгір’я.

 

Микола КОСТІВ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: