ПРАВДІ СЛУЖИТИ! Перша

ПРАВДІ СЛУЖИТИ! Перша

 Протест доведе освітян і до президентських порогів

Знову каменем спотикання стала сумнозвісна 57-ма стаття. 24 листопада кілька сотень освітян району гучно кричали «Ганьба!» всім, через кого й досі не отримали 50% грошової винагороди. Вони попередили, що ця акція біля будівлі Дрогобицької райради, може перерости в тривалий протестний рух. Красномовно про це засвідчило звернення до обласного керівництва з вимогами забезпечити педагогічним працівникам виплату грошової винагороди у розмірі не менше ніж 50% до 15 грудня та повернути кошти за відрядження до 31 грудня цього року.

Однак цими двома пунктами обурені освітяни не обмежилися. Вони вимагали передбачити в районному бюджеті 2015 року кошти для виплати винагороди в сумі не 50%, а 100% окладу. У разі невиконання, як зазначено в документі, освітянська громада району не лише проводитиме чергові акції протесту, але й звертатиметься до Президента та Кабінету Міністрів України. Крім того, може скористатися правом на трудовий спір. За звернення проголосували всі протестувальники – вчителі й директори навчальних шкільних закладів Дрогобиччини.

Гостра полеміка під часакції протесту розгорілася поміж кількома фігурантами конфлікту, що виник. Депутат районної ради, голова Дрогобицької районної організації профспілкових працівників освіти та науки України Ольга Грицик настирливо переконувала, що освітян вкотре водять за носа. Позаяк урайонному бюджеті, згідно з рішенням сесії, булопередбачено 50% для винагороди вчителям, саме стільки, за словами профспілкового керівника, їм і треба виплатити. Заступник голови районної ради Роман Урбан у відповідь послався на складну економічну ситуацію, з огляду на яку гарантованих бюджетних призначень закладено лише 10%. Інші кошти можна вишукати з бюджетних залишків, якщо вони будуть, або ж домогтися дотації з обласного бюджету. Як контраргумент пані Ольга навела приклади інших районів області, де винагороду вчителі, ба й подекуди навіть у більших розмірах – 100% від зарплати, попри важке фінансове становище, все ж отримали. З-поміж них – Пустомитівський, Жидачівський, Перемишлянський, а Трускавцю, як вона з’ясувала, виділили дотацію. До слова, в цих районах використовують випробувану схему тиску на область: спочатку виплачують винагороду, а потім заявляють про борги освітянам із зарплати. Позаяк заробітна плата є захищеною статтею, то в області зі шкіри вилазять, десь економлять, в когось забирають залишки, та гроші знаходять. Ольга Грицик згадала і той факт, що на попередній сесії райради було прийнято звернення до Львівських обласної ради та обласної держадміністрації щодо необхідності виділення додаткових коштів для виплати винагороди педагогічним працівникам Дрогобицького району. У листі-відповіді з області роз’яснили, що питання такого характеру мають вирішувати на місці. Тому голова профспілки освітян дійшла висновку, що відповідальними за невиплату винагороди в повному обсязі є насамперед високопосадовці райдержадміністрації як розпорядники коштів.

На захист РДА виступивзаступник керівника фінансового управління Роман Настьошин, який запевняв, що понад мільйон гривень, саме стільки треба на виплату винагороди, в районній бюджетній скарбничці неможливо знайти. Своєю чергою,в.о. начальника відділу освіти Іван Стецкозакликав усіх учасників протистояння сісти за стіл перемовин і спільно віднайти зайві кошти в бюджеті освіти, навіть економлячи на енергоносіях, аби виплатити педагогам винагороду. Та чи вдасться в нинішній фінансовій скруті «назбирати» довгоочікувані залишки, щоб нікого не обділити, – питання не з легких. Але Роман Урбан додав, трохи знявши напругу, що тривають переговори з головою бюджетної комісії обласної ради. Заступник голови райради заявив, що вже є певні позитивні зрушення у вирішенні цього питання. Словом, підсумував виступи попередників заступник голови РДА Степан Рудницький, гордіїв вузол розв’яжуть або ж залишкові кошти, або ж обласна дотація.

Насамкінець акції протесту її учасники прийняли звернення, в якому вимагали виплатити винагороду за сумлінну працю і компенсації за відрядження. Якщо ж вимоги працівників освіти не буде виконано – вони застосують більш жорсткі методи. І протестні акції влаштовуватимуть, і до Президента та Кабінету Міністрів України звертатимуться, щоб захистити свої інтереси. Педагогічні працівники заручилися ще й підтримкою депутата облради Михайла Задорожного, який пообіцяв подбати, щоб вони отримали обіцяні державою кошти на рівні області.

Ірина МИХАЦЬ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: