Небо втримали українські атланти…

Небо втримали українські атланти…

Небо втримали українські атланти…

 

У музеї «Дрогобиччина» презентувала видання «Небесна Сотня. Життєписи» Світлана Терейковська

 

І Михайлівський Золотоверхий вдарив у дзвони! Такий набат востаннє Україна чула 800 літ тому, під час монголо-татарської навали...

«Києве!!! Вставааай!!!» Це був зойк відчаю, що рвався із грудей Майдану: у центрі європейської столиці кулями московського ката влада розстрілювала власний народ!

Шість років минуло з того трагічного і героїчного часу, коли українці, зокрема і дрогобичани, вже вдруге у ХХІ столітті пройшли в 2014-му випробування на Гідність. Шість років тому в боротьбі з неоімперським режимом проросійського президента за право називатися європейським народом віддали своє життя найкращі представники людства, ім’я яким – Небесна Сотня. Саме у лютому, 18-19-20 числа, щороку, починаючи з 2015-го, Україна схиляє голови перед світлою пам’яттю тих, хто був здатен на найвищий прояв любові, бо «віддав життя за друзів своїх»...

Уже вп’яте, з часу створення у 2015 році експозиції «Воїни Гідності і Свободи», музей «Дрогобиччина» вшановує пам’ять Героїв. Щороку тут, у Меморіальній кімнаті Героїв Небесної Сотні, наукові працівники історичного відділу проводять Уроки Національної Пам’яті для учнів та студентів, зустрічі з родинами Героїв, цікаві заходи та презентації, на які, як метелики на яскравий вогник, злітаються-сходяться десятки небайдужих. Цьогоріч вшанування Героїв Небесної Сотні відбулося, як зазвичай, урочисто, без зайвого пафосу, але щиро, в родинній теплій атмосфері. Прийшли священники, батьки і брат Олега Ушневича, сестра з чоловіком та племінниця Богдана Вайди, дочки з дітьми та сестра Йосипа Шіллінґа, представники влади, педагоги, студенти, майданівці.

Молебнем за Україну, борців за Незалежність Держави та Героїв Небесної Сотні у співслужінні зі священниками-капеланами розпочав урочистість Владика Григорій Комар. Згадуючи про Героїв, єпископ наголосив, що їхнє життя і смерть є святою самопожертвою для України.

А далі... зазвучала музика – висока і тужлива «Мелодія» Мирослава Скорика. І на цьому музичному тлі «падало свинцеве небо, і його втримали українські атланти, – остання сотня Майдану – Небесна».

Цією цитатою із книжки «Небесна Сотня. Життєписи» ведуча заходу познайомила присутніх із авторкою цього видання Світланою Терейковською. Активна учасниця Революції Гідності, волонтерка, педагог, філолог, публіцистка і щира патріотка Світлана Терейковська приїхала в Дрогобич, щоби презентувати свою книжку! Бо, за словами Ігоря Пошивайла, генерального директора Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні –Музею Революції Гідності, цей тритомник, трикнижжя – найкраща подяка від нас усіх Небесній Сотні... І дійсно, «Небесна Сотня. Життєписи», як розповіла авторка, задумана трилогією, оскільки в одній книзі неможливо описати всю велич і трагізм Революції Гідності, її учасників, знаних і невідомих Героїв Небесної Сотні, зафіксувати сотні спогадів родичів та очевидців.

Людська пам’ять має здатність стиратися... Щоб не вибухнути, щоб не скам’яніти... І тому найоптимальнішим фіксатором історичної пам’яті є людські гени і ...папір. Він витримає, і не посивіє... У цій книзі стільки болю й стільки правди, що кожен зафіксований тут спогад уже є документом-свідченням на суд. Божий і народний... «...Життєписи» — живе епічне полотно новітньої української героїки, на якому Світлана Терейковська наче намалювала портрети Новомучеників України, всі сто, і чуть більше, і серед них – трьох дрогобичан... У першому томі трилогії авторка знайомить нас із життєписом Богдана Вайди, великого працелюба і колекціонера, якого знав Президент МОК Хуан АнтоніоСамаранч, але не знали ми. Другий том знайомить з Олегом Ушневичем, юнаком-спортсменом, ерудитом, патріотом, який писав вірші... Перше двокнижжя – готове, а третій том, який повинен розповісти світу про громадського активіста, члена Української Гельсинської групи, щирого українського патріота Йосипа Шіллінґа, ще не завершений, ще історичну канву мають дошити дочки Героя Галина і Віра, з якими письменниця познайомилася саме у Дрогобичі, в Меморіальній кімнаті Героїв Небесної Сотні. Представляючи книгу, авторка розповіла про тісну співпрацю з Музеєм Революції Гідності, адже, завдяки директору Ігорю Пошивайлу та науковому працівнику Музею Ользі Савенок, цей літописний пантеон слави Героїв Небесної Сотні був збудований, чи то пак, – втілений задуманим проектом у життя!

Виступаючи перед присутніми, директор музею Алла Гладун наголосила на жертовності Героїв Небесної Сотні, а також подякувала Світлані Терейковській за її дослідницьку працю.

Майданівець, лікар, і лікар Майдану, учасник АТО, розвідник, а нині – міський голова Дрогобича Тарас Кучма у своєму виступі говорив, що влада убила беззбройних борців за свободу, та не вбила ідеї, їх мрії бути вільними.

Від імені родин Героїв України слово мав рідний брат Олега Ушневича Роман, який розповів про свого брата-героя і закликав присутніх бути гідними цих великих жертв в ім’я Незалежної Української Держави.

Того дня у залі було немало майданівців. І один з них, відомий маляр і волонтер Левко Скоп зробив для нашої гості приємний сюрприз – подарував ікону, яку написав на старовинному ґонті з церкви Святого Юра. Таку ж іконку художник передав і своєму другові Ігорю Пошивайлу, таку ж написав і для Ольги Савенок. Адже вартують, бо праця їх –неоціненна!

...А далі знову була музика. Звучала скрипка, відтворюючи мелодії народної душі. Завдяки викладачам музичного коледжу ім. Василя Барвінського, зокрема Надії Волощук і талановитим скрипалькам – студенткам ІІ і ІV курсів, присутні могли насолодитися чарівними творами українських композиторів. Про Майдан, Героїв і Свободу розповідала-співала бард, композиторка і волонтерка Ліля Кобільник. Своєю любов’ю і талантом Лілія донині служить ідеям Майдану. Поезію про Героїв, написану у 2014 році 12-річною школяркою, присутнім продекламувала Олександра Лисак – громадська активістка, артистка, жінка з високою громадянською позицією.

...А під завісу зустрічі було найцікавіше: Світлана Терейковська «роздавала» автографи на подаровані книги, які спеціально Музей Революції Гідності дотиражував для дрогобицької презентації. Усі родичі Героїв Небесної Сотні, представники навчальних закладів, бібліотек міста, які були присутні на презентації, одержали перший том трилогії. Усі, та не всі, оскільки попит перевищив пропозицію! А бажаючих із сільських шкіл, зі шкіл Трускавця, Борислава, Стебника є дуже багато!

Двогодинна зустріч пролетіла наче мить, та, без пафосу й патетики кажучи, вона просто була необхідною. І не так родинам загиблих Героїв, як нам, тим, хто іменує себе українцями. І не для відмітки у паспорті, а для збереження національної ідентичності, для продовження спадкоємності поколінь звитяги за нашу Гідність і Свободу.

...Син, донька, батько, чоловік, чи брат... Герої не вмирають, коли їх пам’ятають! Бо пам'ять – це від Бога, це вища матерія, яка перетворює народ у Націю.

 

Марія ГОЛОВКЕВИЧ, ініціатор та ведуча

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: