Не для проформи потрібні медичні реформи!

Не для проформи потрібні медичні реформи!

Не для проформи потрібні медичні реформи!

 

Більше сорока хвилин довелося чекати головному лікареві КНП «Дрогобицька районна лікарня» Дрогобицької районної ради Володимиру Валюху, щоби продовжити виступ на засіданні круглого столу з питань майбутнього медичної галузі Дрогобиччини. Він встиг сказати лише кілька речень так тихо, що навіть чутливий диктофон не може їх чітко відтворити, але представники дрогобицької міської влади та медицини їх почули й почали говорити самі. Кілька разів головний районний медик пробував вклинитись, але марно. Й лише тоді, коли за шкільними мірками мав би прозвучати дзвінок про завершення уроку, йому дозволили сказати.

Проходив круглий стіл у малій залі засідань районної ради 17 вересня. Його ініціатором була громадська рада при райдержадміністрації. Участь у ньому взяли члени громадської ради на чолі з головою Зоряном Ацедонським, представники Дрогобицької райдержадміністрації на чолі із заступником голови Володимиром Ханасом, Дрогобицької міської ради на чолі із заступником міського голови Василем Качмаром, Дрогобицької районної ради, засобів масової інформації, помічник народного депутата України Ореста Саламахи Олег Пилипців і, само собою зрозуміло, медики району та міста. Запрошували також представників Трускавця та Борислава, але вони не захотіли стати учасниками дискусії. Тож медичну сферу Дрогобича представляли начальник відділу охорони здоров’я Володимир Чуба та його заступник Святослав Кучерявий, а районну медицину — головний лікар КНП “Дрогобицька районна лікарня” Дрогобицької районної ради Володимир Валюх.

Складалося враження, що представники Дрогобича почувались у ролі вчителів, оскільки місто, яке очолює лікар, у числі перших в Україні розпочало реформувати медичну галузь. Заступник міського голови Василь Качмар нагадав, що коли вони створювали комунальне підприємство, їм закидали, мовляв, влада хоче розвалити  медичну галузь Дрогобича, та в результаті все сталося з точністю до навпаки. Трохи неприємно було слухати представникам району, що понад 28 тисяч його мешканців підписали декларації з міськими лікарями щодо надання первинної медичної допомоги, й оскільки гроші в первинці йдуть за пацієнтом, то районна медицина в результаті втратила рівно стільки, скільки здобула міська. Тому питання про первинку в місті зараз не стоїть. Дрогобич бореться за те, щоби зберегти вторинну галузь медицини, вистояти до 1 квітня 2020 року, коли вторинка запрацює в реформованому форматі. Вистояти буде непросто, позаяк грошей бракує навіть на оплату праці, не кажучи вже про придбання хоча б найнеобхідніших ліків. Не буду називати цифру, щоби не налякати наших читачів. Зауважу тільки, що на придбання медикаментів у міській медицині витрачають значно менше одного відсотка від загального бюджету. Та незважаючи на таке погане забезпечення, значна частина мешканців району звертається за наданням вторинної медичної допомоги саме до міських лікарень, бо районна лікарня багатьох медичних послуг просто не надає. За словами Василя Качмара, за рік міська медицина проліковує хворих з району на суму 26-28 мільйонів гривень. Він подякував районній раді за те, що цього року вона виділила 5 мільйонів гривень міжбюджетних трансферів на покриття збитків. Але це, за його словами, тільки п’ята частина від потреби. Пан Качмар пошкодував, що на засіданні круглого столу не було представників Борислава і Трускавця, позаяк їхні хворі також отримують медичну допомогу в Дрогобичі, й ці міста також мали б перечислити за це чималі суми, бо в результаті дефіциту коштів у Дрогобицькій медицині трапляються й парадоксальні випадки. Міський чиновник розповів, що деякий час у дитячій лікарні не було лікаря-анестезіолога. Раніше таке навіть уявити було неможливо. Якби звільнилось таке місце, на цього претендувало б одразу кілька кандидатів і, за словами чиновника, треба було б занести хабара, щоби влаштуватись на таку престижну роботу. Тепер хабара треба давати спеціалісту, бо який сенс влаштовуватись на роботу, де є затримки з виплатою невисокої зарплатні, якщо в Польщі та інших країнах, де зарплата набагато вища, за нашими спеціалістами розпочалося полювання!

Висновок зі сказаного представники Дрогобича зробили простий: щоб зберегти міську медицину, район повинен заплатити. Восени при внесенні змін до бюджету, районній раді вони пропонують виділити ще якусь суму додатково до передбачених 5 мільйонів, а на перший квартал наступного року закласти в бюджет 8 мільйонів гривень для проведення міжбюджетних трансферів. Чому району, на їхню думку, не варто шкодувати грошей на міську медицину? Тому, що після реформування, коли гроші йтимуть за пацієнтом, таке розділення буде відносним. Зрештою, дрогобицькі медики наголошували, що давно пропонували об’єднати міську та районну медицину в єдиному медичному просторі.

— Об’єднати означає ліквідувати районну медицину. Та ви не вирішите своїх фінансових проблем, навіть якщо уявити, що районної медицини не стане! — нарешті зміг висловитися головний лікар КНП “Дрогобицька районна лікарня” Дрогобицької районної ради Володимир Валюх.

Така заява змусила всіх нашорошити вуха: безмовне «чому?» зависло в повітрі.

— А тому, — продовжив пан Валюх, — що на медичне обслуговування одного мешканця району передбачено 960 гривень бюджетних асигнувань, а на мешканця міста майже удвічі більше  – 1570 гривень. Це означає, що треба більше думати про раціональне використання коштів.

Володимир Валюх запропонував провести взаємозвірку та об’єктивний аналіз ситуації. Він також повідомив, що хоч із запізненням, у районі також розпочали реорганізацію та оптимізацію галузі, і є чітке розуміння того, які послуги районні лікарні можуть надавати, а які — ні.

Заступник голови райдержадміністрації Володимир Ханас додав, що законом не передбачено якихось міжбюджетних трансферів. Кожен громадянин України має право лікуватися там, де вважає за необхідне. Тому міжбюджетні трансфери у нас – це жест доброї волі та розуміння проблем сусідів. Він запропонував створити спільну робочу групу, яка б достеменно вивчила це питання та запропонувала на розгляд сесії. Цю ідею підтримав голова громадської ради Зорян Ацедонський. Проте заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар наполягав, аби не створювати жодних робочих груп, оскільки не варто дублювати роботу тих фахівців, які тут зібралися. Зрештою, створити робочу групу таки погодилися. Відтак у резолюційній частині запропонували депутатським комісіям районної ради з питань бюджету та охорони здоров’я розглянути можливість до фінансування міської медицини цього року та передбачити в бюджеті на наступний рік об’єктивну суму. Все це потрібно для того, щоби дожити до 1 квітня 2020 року, коли в результаті реформи вторинної галузі подібні проблеми зникнуть так само, як вони зникли після реформи первинки.

Іван ШВЕД

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: