Буде РУХ – буде Україна!

Буде РУХ – буде Україна!

Буде РУХ – буде Україна!

 

Напередодні Дня Гідности в районному народному домі відзначили 30-річчя від заснування Народного Руху України – події, що змінила життя не тільки в Україні, а й у цілому колишньому СРСР. Коли воїни-добровольці внесли державний жовто-блакитний, представники Братства Вояків ОУН-УПА – червоно-чорний, а школярі – великий національний стяг, у пам’яті багатьох із присутніх відновилися згадки про події буремних кінця 80-х, початку 90-х років.

У своєму виступі голова Дрогобицької міськрайонної організації НРУ нагадав цікаву деталь: незадовго до створення Народного Руху України за перебудову в журналі «Огоньок» з’явилася стаття про те, що геніальний радянський математик Альмарик майже три десятиліття до того з допомогою математичних моделей вичислив розвал СРСР. Цифри йому підказували, що тріщину імперія дасть у Прибалтиці, та розлетиться по швах лише з виходом України. Він прорахував навіть спроби відновити Союз, але в модель нового об’єднання, окрім Росії, вписувалися лише Білорусь, Казахстан та Вірменія. Тепер ми бачимо, наскільки прозорливим був математик, якого видворили із СРСР за ту політичну арифметику, що не співпадала з лінією політбюро КПСС. Але тоді його математичні прогнози видавалися нереальними, хоча в Польщі вже прийшла до влади «Солідарність», а в Литві активно діяв «Саюдіс». Україну тоді вважали заповідником радянського застою. Здавалося все її активне населення впродовж багатьох десятиліть винищене голодоморами, тюрмами та гулагами. Чи може такий народ повстати та ще й так, щоби завалити імперського монстра, який лякає своєю воєнною потугою весь світ? Може! І про це українці заявили, створивши Народний Рух. Тільки після цього на математичні прогнози Альмарика почали дивитися хтось – із надією, а хтось – із страхом. Коли НРУ розпочав свій рух, перспектива розвалу «імперії зла»вже не виглядала такою нездійсненною, як до того.

Історія появи такої потужної громадсько-політичної організації пов’язана з іменами Чорновола, Лук’яненка, братів Горинів, Геля та інших шістдесятників, які вийшли на передні ролі в час сплеску національного самоусвідомлення, що розпочалося після створення НРУ. В Бистриці живе Марія Поліщук, у пам’яті якої закоморовано багато спогадів про ті буремні роки. Вона була кращою подругою Атени Пашко – дружини В’ячеслава Чорновола. Коли подружжя Чорновола приїжджало до рідного села його дружини Бистриці, воно зупинялось у Поліщуків. Після кожних таких відвідин до хати навідувалися кагебісти й перевертали все уверх ногами, шукаючи якісь документи чи заборонену літературу. Та в 1989 році система вже була не настільки сильною. 25 березня того року, як відомо, відбулися перші умовно демократичні вибори народних депутатів СРСР, люди всі ходили з радіоприймачати, слухаючи в прямій трансляції з’їзд народних депутатів Союзу – особливо литовських, латвійських, грузинських, але не українських. Українські депутати тоді ще не наважувалися говорити те і так, як думали. За ними ще не було потужної політичної сили. Вона з’явилася пізніше – вже після виборів.

Але РУХ таки розбудив Україну. Хвилі мітингів прокотилися від Заходу до Центру, та найбільш ефектною акцією став «Живий ланцюг єднання», коли 21 січня 1990 року, взявшись за руки, люди з’єдналися від Львова до Києва. Потім був 1991 рік. Путч. Зустріч трьох у Біловезькій пущі. Розвал СРСР. Але, щоби творити незалежну державу, треба було залучитися підтримкою народу, тож 1 грудня 1991 року був проведений загальнонаціональний референдум, під час якого абсолютна більшість жителів України висловилася за незалежність. Старше покоління пам’ятає про масові рухівські десанти  у центральні, східні та південні області держави з метою переконати всіх українців, що маємо творити свою державу.

Михайло Сікора також зупинився на інших етапах розвитку держави, які прямо пов’язані з НРУ: підняття державних прапорів над Дрогобицькою ратушею та райрадою, утвердження державної символіки в Українському парламенті, прийняття Конституції України тощо. Він згадав і про те, як в НРУ запроваджували найрізноманітнішу агентуру, щоби розвалити силу, що здатна була повести за собою народ, як знищили його лідера В’ячеслава Чорновола, як через агентів розкололи РУХ.

Ведучі Наталія Жук та Лідія Калюжна чергували виступи поважних ораторів із показами хроніки тих років та слайдами. В проміжках між ними на сцені виступали школярі Рихтицької, Дорожівської, Михайлевицької, Уріжської та модрицької шкіл.

Цікавим був виступ депутата Верховної Ради України кількох скликань Валерія Осадчого, професора Миколи Зимомрі та інших. Благословив дійство отець Іван Паньків. Завершились урочистості маршем «Зродились ми великої години».

Розходились учасники дійства з усвідомленням того, що без РУХу нема України. Бо коли зі сцени сходить РУХ, на неї виходять представники політшоу й виховують не патріотів, а чиїхось слуг. Тож НРУ просто зобов’язаний отримати друге дихання…

Дмитро ФЕДАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: