У вирій із примусу

У вирій із примусу

У вирій із примусу

 

До вшанування 75-ї річниці пам’яті жорстокої примусової депортації українців долучилися школи, народні доми та бібліотеки.

У другу неділю вересня в Україні на державному рівні відзначили 75-ті роковини початку депортації українців з етнічних земель у Польщі у 1944—1951рр.

У Рихтицькій СЗШ І-ІІІ ст. відбувся захід, присвячений цим подіям. Багато рихтичан були учасниками примусового переселення і є живими свідками трагічної історії українського народу. Історіями переселення своїх родин поділилися заступник директора з виховної роботи Л. Мудра і вчитель іноземної мови Н. Кузик. Вони зазначили, що переселення для українців обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі. Школярі переглянули документальний фільм «Вогонь і зброя».

У Сторонянській школі до цієї події проведено низку заходів: історичні та інформаційно-просвітницькі години про примусову депортацію українців, виховні години, перегляд тематичних фільмів.

Учитель історії Галина Кузів провела відкритий тематичний урок з історії у 6 класі. Вона детально розповіла учням, з яких саме територій відбулася депортація українців і як усе було. Також діти переглянули відеоролики про цей період, що дало можливість побачити повну картину цього важкого історичного часу для українців.

8 вересня в НД села Медвежа провели тематичну годину. Було переглянуто відеоматеріали про операцію «Вісла». На тематичній годині були присутні учасники гуртка художнього слова, а тематичний плакат до цієї події «За Україну, за народ!» намалювала учениця 9 класу Медвежанського НВК, яка є учасником гуртка художнього слова, Ярина Гуран. Підготувала та провела захід завідувач НД Г. Янпольська.

Бібліограф Дрогобицької РЦБС Жанна Луців склала рекомендаційний список літератури «У вирій з примусу», який висвітлює цю трагічну подію в історії України. Видання може бути корисним студентам, працівникам бібліотек та культосвітніх закладів, вчителям тощо. Ознайомитися з рекомендаційним списком можна в Центральній районній бібліотеці.

Користувачі Дрогобицької центральної районної бібліотеки також мають змогу більш детально ознайомитися з літературою, яка відображає події цього періоду, переглянувши тематичну полицю «Жити і пам’ятати».

Нагадаємо, що у 2019 році минає 75 років від початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944—1951 роках. Цю пам’ятну дату встановлено відповідно до постанови Верховної Ради України від 18 грудня 2018 року, відзначають кожної другої неділі вересня.

Депортація українців із територій Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини, на яких вони споконвіку проживали, сталася внаслідок укладеної між УРСР і Польським комітетом національного визволення Угоди про евакуацію українського населення з території Польщі й польських громадян із території УРСР. Договір передбачав виїзд українців до УРСР і повернення до Польщі поляків і євреїв, які станом на 17 вересня 1939 року були громадянами Польської держави.

Уляна ОВЧАРЕНКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: