На спомин про патріарха україністики

На спомин про патріарха україністики

На спомин про патріарха україністики

 

На 103-му році – 18 серпня2019року – завершив земний шлях Микола Неврлий, визначний учений-літературознавець, письменник, голова Асоціації україністів Словаччини. Своїм творчим доробком він органічно поєднував межі українських земель, у т.ч. Закарпатської України, Слобожанщини, Полтавщини, а також кількох держав (Росія, Чехословаччина, УРСР, Чехія, Словаччина), де судилося жити й працювати за різних умов і епох.

Патріарх україністики народився 15 листопада 1916рокув чесько-українській родині, яка проживала за тодішньої доби в Ростові-на-Дону. По закінченню семирічної школи в м. Куп’янську, що в Харківській області, вступив 1931 р. до Харківського автошляхового технікуму. Невдовзі Україна зазнала нечуваних ударів, що несли смерть від голодомору… Юнак був свідком всеукраїнського лиха… Щоправда, воно його оминуло, бо волею Долі батьки потрапляють у Хуст, що входив у державний організм Чехословаччини. Закінчив 1945 року Карлів університет у Празі.

Життєвий шлях Миколи Неврлого гідний роману… На його сторінках хтось ще висвітлить усе те, що бачив і з ким зустрічався автор багатьох новаторських праць про творчість Григорія Сковороди,Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Олександра Олеся, Олега Ольжича, Богдана Ігоря Антонича, Євгена Маланюка, С. Гординського, Дмитра Фальківського, Б. Кравціва, І. Кулика, М. Бажана, Д. Павличка… Акцент як стоп-кадр наукового подвигу вченого: визначальний вимір у вивченні чесько-українських та словацько-українських літературних взаємодій. Тут спонука згадати такі дослідження Миколи Неврлого, як «Зденєк Неєдли та Україна» (1959), «Словацька україніка. Бібліографія (1945—1964)» (1965), «Українсько-іншослов’янські зв’язки» (1970), «Деякі спільні і відмінні риси українського і словацького романтизму» (1972) тощо.

Окрім численних наукових досліджень, упорядкованих творів багатьох авторів, Миколі Неврлому належить змістовна публіцистика. Одне слово, Миколу Неврлого можна б порівняти з авторитетним польським і німецьким культурним діячем Марселем Райх-Раницьким (1920—2013), який був на зламі ХХ – початку ХХІ ст. своєрідним носієм совісті в німецькомовному культурному просторі... Один з авторів цих рядків (М. З.) радо згадує зустрічі та листування з Миколою Неврлим, що позначене 1996 роком. Тоді велася підготовка до видання збірника на пошану академіка Миколи Мушинки, де вміщено вагому статтю Миколи Неврлого «Етапи формування західноукраїнської поезії» («Благовісник праці», Ужгород-Пряшів, 1998, с.241-254).

 

Микола ЗИМОМРЯ, Іван ЗИМОМРЯ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: