75-та річниця: у пам’ять жертв депортації

75-та річниця: у пам’ять жертв депортації

75-та річниця: у пам’ять жертв депортації

 

Цього року виповнюється 75 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944—1951 роках мешканців цих регіонів. 9 вересня в Україні на державному рівні вшановують пам’ять жертв депортації.

6 вересня в Дрогобицькому районному народному домі відбулося віче-реквієм пам’яті жертв депортації українців з етнічних українських територій у Польщі.

З історичною довідкою про події тих років виступив заступник голови райдержадміністрації Володимир Ханас.

Сотні тисяч українців було депортовано у примусовому, позасудовому порядку. Загалом, за офіційними даними, у 1944—1946 роках переселено до СРСР 482,8 тисяч осіб. У 1947 році залишки українського населення, близько 150 тис. осіб, з історичних українських земель у складі Польщі в рамках Акції «Вісла» було депортовано на північ та північний захід Польщі. До 1951-го року до УРСР з території Польщі переселено ще близько 50 тисяч осіб.

Пан Володимир також нагадав, що відзначення пам’яті жертв депортації українців було ініційовано спочатку на рівні сільських рад Дрогобиччини, потім підтримано районною, обласною владою і кілька років тому – Верховною Радою України. Також зараз поступово втілюється в життя ініціатива товариства «Лемківщина», Дрогобицької райдержадміністрації та Дрогобицької міської ради про встановлення в Дрогобичі пам’ятника українцям – жертвам депортації.

Перед учасниками заходу виступив заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю України «Верховина».

На завершення заходу зі словами подяки за організацію вшанування жертв депортації виступив голова Дрогобицького товариства «Лемківщина» Володимир Байса.

Володимир Ханас передав центральній районній бібліотеці комплект книжок провідного українського діяча в Польщі, віце-президента Південно-східного наукового інституту в Перемишлі, доктора філософії в галузі історії Олександра Колянчука «За нашу і вашу свободу». Видання містить цінну інформацію про учасників українських визвольних змагань 1917—1921 років та про місця української пам’яті в Польщі. Книги люб’язно передав автор з ініціативи його родича та нашого доброго друга, журналіста, письменника, науковця, відомого громадського діяча української діаспори в Іспанії Андрія Якубува.

8 вересня в храмах Дрогобицького району відслужили молебні за жертвами примусових депортацій українців, а протягом наступного тижня в школах району та народних домах демонструвався документальний фільм «Вогонь і зброя» про ці історичні події.

роках.

9 вересня численна делегація з Львівщини, зокрема представники суспільно-культурних товариств «Надсяння», «Лемківщина», «Холмщина», «Устрики», «Любачівщина» на чолі з головою Міжрегіонального Об’єднання «Закерзоння» Володимиром Середою, головою ЛРСКТ «Надсяння» Соломією Риботицькою, головою ЛОСКТ «Холмщина» Іриною Гринь, головою ЛСКТ «Любачівщина» Богданом Парадовським та головою Миколаївського СКТ «Устрики» Віктором Козоглодюком, взяла участь у вшануванні 75-ї річниці початку депортації українців 1944—1951 рр. з території Закерзоння у Києві.

Біля Пам’ятного Хреста жертвам Голодомору та політичних репресій в Україні відбулося віче пам’яті та молебень.

На Алеї Небесної Сотні Героїв Майдану священнослужителі провели панахиду та мітинг-реквієм із нагоди Дня пам’яті українців – жертв примусового виселення.

Також делегація взяла участь у пам’ятній академії у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка.

Зоряна ПЕЛЕХ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: