ВЕЛИКОДНІ ЧИТАННЯ

ВЕЛИКОДНІ ЧИТАННЯ

ВЕЛИКОДНІ ЧИТАННЯ

 

18 квітня за запрошенням Андрія Дудка наш Франковий край відвідала кандидат філологічних наук, доцент, член національної Спілки письменників України з 1997 року, поетеса, письменниця, лауреатка премії імені Івана Франка (2006), премії ім. В.Стефаника (2010), лауреатка Міжнародного конкурсу романів і кіносценаріїв «Коронація слова-2007» у номінації «Романи», лауреатка Міжнародного конкурсу «Коронація слова – 2012» у номінації «Твори для дітей», лауреатка Міжнародного конкурсу «Коронація слова – 2015» у номінації «Кіносценарії» (анімація «Цокає час»), лауреатка Всеукраїнської літературної премії ім. Л. Череватенка (2017) – Марія Ткачівська.

У творчому доробку – поетичні збірки «Просвічені силуети», «Переповнений експрес», «Коли я втікала із раю», духовна поезія «Долоні до світла» («Початок»), феєрія «День відбілює ніч», коротка проза «Подарунок від динозавра», авторські афоризми («Вона – королева і колонізатора», «Він – повелитель і приборкувач», «Любов – стежка до серця»), художні замальовки та есеї німецькою мовою «Die Ukraine von A bis Z (witzig, würzig, interessant) – «Україна від А до Я» (весело, цікаво і з перчиком), романи «Тримай мене, ковзанко», «Я і мій Дон Жуан», дитячий роман «Обережно, діти!», друкується в журналах «Перевал», «Світло надії» тощо, авторка численних пісенних текстів.

Марія Ткачівська була у Дрогобичі вперше!Ось як коментує своє враження про перебування у нашому славному місті пані Марія: «Аж соромно комусь зізнатися! Нарешті виправила цю помилку! Яке приємне і миле місто! Воно дихає кроками непересічних талантів – Юрія Дрогобича, Івана Франка і Бруно Шульца, Леся Мартовича, Василя Стефаника…  З XI століття ця місцина була багата соляними джерелами, з яких здавна видобували сіль. Згодом, у XIX столітті, бурхливого розвитку тутзазнала нафтопереробка. Місто пам’ятає набіги татарів, епідемії, пожежі та повені… Пам’ятає часи Імперії Габсбургів, часи у складі Польської держави… Я бродила милими вуличками, чула відгомін історії, милувалася! Міська ратуша, Церква Святого Юра, Дрогобицький Палац мистецтв, Музей Бруно Шульца… Не все вдалося побачити, а це означає, що ще доведеться приїхати сюди не раз! Дякую щиро люб’язному Андрію Дудку за гостинність і за те, що познайомив мене з цим чудовим містом!»

Особисто з нею я познайомився на Книжковій толоці, яка проходила у місті Миколаєві, де пані Марія проявила зацікавлення Франковим краєм, Батьківщиною Юрія Котермака, Бруно Шульцом та багатьма інших відомими постатями Дрогобиччини…Разом із пані Марією обговорили план дій щодо презентацій її творів, й першим місце зустрічі з читачем була Дрогобицька центральна районна бібліотека… Зустріла нас начальник відділу культури й туризму Дрогобицької райдержадміністрації Надія Козар.  Так подає свої враження пані Марія: «Дрогобицька центральна районна бібліотека гостинно відчинила для мене двері. Стільки несподіванок! Найперша несподіванка – Василь Кузан. Відомий, талановитий і впізнаваний поет та письменник цього разу був ще й неперевершеним модератором зустрічі. Дякую Тобі, Василю! Ти незрівнянний! Друга несподіванка – натхненна, світла і сонячна Галина Жубіль. Дякую щиро, люба пані Галино, за тепло від зустрічі! Як я втішилася!»

Модератор зустрічі Василь Кузан розповів про її життєвий шлях та творчість. На початку своєї розповіді письменниця зізналася, що відвідує Дрогобич уперше, тут вона відчула дух Івана Франка. Марія Романівна презентувала свій роман «Тримайся за повітря». Він розповідає про нелегку працю за кордоном наших заробітчан, але у житті кожної людини важливими є родинні зв’язки йжодні відстані не можуть цьому перешкодити. У головної героїні є записник, котрий їй залишала бабуся перед смертю і котрий супроводжує її протягом усього її життя. Під час зустрічі Марія Ткачівська також згадала про інший свій роман – «Голос перепілки» – написаний на основі реальних подій із життя героїв. Крізь призму історії дитини авторка порушує низку соціальних проблем, серед яких – проблеми родинних стосунків, неповних сімей, людського осуду. «Часто буваю в різних бібліотеках, але тут відчула особливе тепло від сердець тих, хто прийшов поспілкуватися! Дякую сердечно за оплески! Вони досі міцно тримаються моєї душі!»

Наступна зустріч була запланована на філологічному факультеті Дрогобицького педагогічного університеті  імені Івана Франко, але за пропозицією й зацікавленістю до дрогобицького читача пані Марія відвідала Дрогобицьку міськубібліотеку імені В’ячеслава Чорновола, де познайомилася з працівниками бібліотеки, зокрема із пані Галиною Михайлик і подарувала з дарчим підписом дві свої книжки.

Дрогобицький педагогічний університет ім. Івана Франка…Ось які думки висловлює пані Марія: «Скільки колег і друзів працює у цьому університеті, а доля закинула мене сюди вперше! Ходила цими коридорами і вдихала історію. Торкалася стопою до сходів, по яких бігли у світ кроки Івана Франка, Василя Стефаника, Леся Мартовича, Стефана Коваліва, Івана Пулюя, Бруно Шульца, Михайла Матчака, Василя Шевчука, Миколи Фриза... Яке важливе і яке творче місце! Доля завела мене сюди із творчою зустріччю. Пливла разом із студентами та викладачами на хвилях поезії та прози, щедро відчиняючи серце весні! Моя особлива вдячність завідувачу кафедри практики німецької мови пану Василю Лопушанському та директору Австрійської бібліотеки пану Ярославу Лопушанському за організовану зустріч. Моя подяка декану філологічного факультету професору Ярославу Яремку за гостинність та теплий прийом, а також доценту кафедри світової літератури та славістики Василю Зваричу за чудову організацію та модерування зустрічі».

Час зустрічі з нашим молодим поколінням промайнув досить швидко, багато ще не встигла сказати письменниця молодому поколінню, бо вже час підтискав.Наступна зустріч мала проходити вже у Самборі.Студенти Франкового вишу щиро подякували за зустріч, бажаючі мали можливість придбати книжки з дарчим підписом й зробити фото на пам’ять.

Скажу особисто від себе…Після багатьох років роботи на підприємстві я перейшов на роботу у славне Дрогобицьке видавництво «Коло», де випускається друкована продукція, й декілька разів представляв це видавництво на різних книжкових ярмарках, де є шанс й можливість познайомитись із сучасними українськими письменниками, поетами, прозаїками, літераторами, й після цих зустрічейнамагаюся запросити їх до нашого славного міста Дрогобича… Це поки що друга моя така презентація на Дрогобиччині, але думаю що наш читач ще не раз буде мати можливість на зустріч.

Щиро дякую пані Марії за приїзд до Франкового краю і думаю, що цікаві й добрі твори автора знайдуть свого читача.

 

Андрій ДУДОК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: