У вінок пам’яті СЛОВО ПРО МИХАЙЛА КОЗАКА

У вінок пам’яті СЛОВО ПРО МИХАЙЛА КОЗАКА

У вінок пам’яті

 

СЛОВО ПРО МИХАЙЛА КОЗАКА

 

Раптова вістка – грім з неба. Незалежно від пори року. Так сталося «тепер і зараз»: нелегко було збагнути сутність повідомлення від пані Катерини Козак: її Суджений – Михайло Козак переступив 12січня 2020 року межу Вічності, перебуваючи на Землі упродовж таких десятиліть, що цементували першу половину ХХ і початок ХХІ ст. Сказати б одразу: йдеться про Людину з великої літери, Людину чину і слова. Все, що розпочинав, доводив до успішного кінця. Робив усе досконало.

Народився 3 вересня 1930 року (щоправда, офіційною датою була інша днина – 30 вересня 1932-го) в с. Гребенне, що неподалік від Рави-Руської. Належав до національно свідомої родини Ксенії Козак (з хати – Печінка;1909—1984) та Григорія Козака (1901—1976). Там і пізнав любов до України, коли далекого 1947-го у рамках акції «Вісла» був разом із батьками депортований на західні землі Польщі. Проте рідним образам залишався вірним на усіх стежинах життя. Завдяки сумлінню здобув добру освіту: середню школу закінчив у м. Торунь (1953), а вищі студії завершив у Гданській політехніці (1953—1957). Та не буде перебільшенням, коли б сказати: хоч професію мав таку, що в’язала його з природничими науками, а все ж за покликанням був гуманістом. Особливо це покликання утвердилося після виходу на заслужений відпочинок (1985). Невдовзі повернувся із Щеціна, де ще довершив навчання у Вищій педагогічній школі (1976), в Перемишль. Ця знаменна подія припала на 1990 рік. Тут, у місті над Сяном, Михайло Козак розгорнув особливо плодотворну й різноманітну культурно-освітню та видавничу діяльність. Остання сприяла зміцненню – передусім в організаційно-логістичному напрямку – усього масиву культурних заходів, спрямованих на активізацію духовного життя українців в усіх українських осередках Польщі. Він розгорнув дивовижно велику творчу роботу і став авторитетним знавцем архівів, невтомним збирачем і дослідником документалістики. Про це свідчать близько двадцяти різних видань, до яких він причетний як автор, співавтор, редактор. Досить назвати, приміром, книжки «У пошуках правди…» (Перемишль, 1998) та «На життєвій стежині» (Перемишль, 2013).

…Надійшла днина, що припала на16 січня 2020 року. Численна громада взяла участь у похоронному дійстві, яке молитовно очолював Митрополит Євген Попович. Високопреосвященний Владика виголосив змістовну промову, в якій лаконічно охоплено заслуги Михайла Козака як чільного культурно-освітнього діяча й громадянина-патріота високою оцінкою. В останню дорогу св.п. Небіжчика проводжали Високопреосвященний Владика Кир Іван Мартиняк, о. митратпротосинкел Степан Богдан, парох Архикатедрального Собору св. Івана Хрестителя,о. місіонер Теодозій Янків (ЧСВВ), канцлер о. д-р Микола Кростецький, о. декан Іван Тарапацький,о. протоієрей Богдан Панчак, о. Христофор Блажеєвський, о. Павло Шадом, о. Ігумен Дмитрор Гарасим (ЧСВВ), о. Антоній (ЧСВВ), преподобні сестри-служебниціНДМ, сестри чину СЙОПДМ та Церковний хор під орудою диригента Ярослава Вуйціка. Зворушливими були виступи Марії Туцької від імені ОУП в Перемишлі та Стефана Колосівського– від імені громади зі Щеціна, де Михайло Козак полишив добрі й вагомі  сліди.

З відходом із-поміж живих Михайла Козака змаліла не тільки українська спільнота в Польщі та за її межами, наприклад, в Канаді, США, Німеччині…Насамперед осиротіла Україна. Будьмо певні: на її скрижалі вписане ім’я того, хто завжди був на її боці  «у пошуках правди»… Покійний неодноразово бував на Франковій землі і був завжди захоплений її красою…

Невтишимий смуток ліг у серця дружини Катерини, дочки Алі, сина Яромира, одне слово, усієї родини Козаків. Нехай перемиська земля буде для Покійного легкою, а спогади про нього – не згасають. Сотвори Йому, Господи, вічну пам’ять і згадай Його, коли прийде в Царство Твоє!

 

Михайло Сікора, Микола Зимомря, Ян Гжесяк, Тадей Карабович, Ігор Добрянський, Іван Зимомря, Олександр Колянчук, Ярослав Грицковян

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: