У Бистриці увічнили пам’ять про Атену Пашко

У Бистриці увічнили пам’ять про Атену Пашко

У Бистриці увічнили пам’ять про Атену Пашко

 

Маленька Бистриця прагне стати великим духовно-інтелектуальним центром Дрогобиччини. Нещодавно в сільському храмі освятили ікону Св. Пантелеймона з його мощами, а в день Успіння Пресвятої Богородиці – меморіальну таблицю відомій бистричанці Атені Пашко, українській поетесі, громадській діячці, дружині В’ячеслава Чорновола.

Ідея встановити меморіальну таблицю видатній краянці народилась у Дрогобицькій організації Союзу Українок, але натхненником була бистричанка Марія Поліщук – подруга Атени Пашко і дивовижна жінка, в пам’яті якої закоморовані такі цікаві історії, що могли б стати сюжетами для багатьох оповідань, повістей і навіть романів. Рідко до кого в радянські часи так часто навідувалися представники КГБ з обшуками в пошуках забороненої літератури та документів. А до них вони приходили ледь не після кожного відвідування В’ячеслава Чорновола та Атени Пашко. Я особисто пам’ятаю кілька таких випадків із того комуністичного минулого.

Ще цікавіші історії траплялись у роки Незалежности. Часто в будинку Марії Поліщук Атена Пашко з В’ячеславом Чорноволом та іншими відомими громадськими діячами й політиками засиджувалися до ранку.  Якби комусь вдалося записати ті бувальщини, які розповідали за столом, або хоча б унікальні тости, ці  книги стали б бестселерами. Не дивно, що саме Марія Поліщук  і стала ведучою імпрези.

На відкриття та освячення меморіальної таблиці Атени Пашко прибули її дочка Ірина, голова Союзу Українок Дрогобиччини Леся Процик, союзянка Віра Байса, письменник і краєзнавець Роман Пастух та інші. Чин освячення здійснив місцевий парох Василь Полянко. Відтак Марія Поліщук подякувала тим, хто долучився до появи меморіальної таблиці на подвір’ї, де колись був будинок, у якому виросла Атена Пашко. Тож слова подяки були адресовані насамперед нинішнім господарям цього обійстя Надії та Володимиру Добрянським, які люб’язно погодилися, щоб перед їхніми вікнами ця таблиця постала. Водночас вона подякувала вчителеві Роману Ікалу, який став двигуном цієї справи, його племіннику, голові Бистрицької сільської ради Андрієві Ікалу, мешканцю села Богдану Бачинському, головному меценату Андрію Мікльошу, меценату Ярославу Коколюсу та іншим.

Дочка Атени Пашко Ірина зауважила цікаву деталь: меморіальна дошка постала під яблунею – ровесницею її матері. Вона вклонилася дереву, що зберігає пам’ять про дорогу для неї людину. Під цією яблунею відбулося літературно-мистецьке дійство, яке підготували учасники художньої самодіяльності Бистриці. А далі були спогади, спогади, спогади під час неформальної зустрічі друзів у будинку Марії Поліщук. Їхнім учасником був письменник Роман Пастух, тож сподіваємося, що незабаром він поділиться з читачами «Франкового краю» своїми спогадами.

Нагадаємо: Ате́на-Святоми́ра Васи́лівна Пашко́ (10 жовтня 1931, с. БистрицяДрогобицький повітЛьвівське воєводство — 20 березня 2012Київ) — українська поетесагромадська діячка, дружина В'ячеслава Чорновола.

Із середини 1960-х років за свої виступи на оборону репресованих діячів української культури зазнавала утисків, було заборонено друк її творів. Оголошено догану за місцем праці, вчинено обшуки в помешканні. 1970 року підписала звернення до Верховного Суду УРСР із вимогою скасувати вирок Вероніці Морозовій, за що її звільнено з роботи. Постійно перебувала під наглядом КДБ.

У грудні 1991 року у Києві відбувся установчий з'їзд Союзу українок, головою Союзу обрано Атену Пашко. Почесний голова Союзу Українок.

Після трагічної загибелі Вячеслава Чорновола 25 березня 1999 року в автокатастрофі, слідство за якою досі не завершилося, Атена Пашко продовжила його політичну місію, її навіть називали берегинею Народного Руху.

Атена Пашко автор поетичних збірок «На перехрестях» (Мюнхен, 1989), «На вістрі свічки» (Балтимор-Торонто, 1991), «Лезо моєї стежки» (Київ, 2007). Нагороджена Орденом Свободи та Орденом Княгині Ольги III ст.

Іван ШВЕД

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: