Серце для України

Серце для України

Серце для України

 

Вже два роки триває дружба між учительсько-учнівським середовищем школи с. Довге (Гірське) та школи №20 ім. Марії Конопніцкої з м. Руда Шльонська (Республіка Польща). У рамках цієї співпраці пройшла низка заходів, апогеєм яких стала туристична мандрівка довжан до Польщі.

20 школярів під керівництвом дирекції школи, вчителів та у супроводі отця Тараса Яворського з кількаденним візитом побували у своїх польських друзів. Вони мали змогу пожити в польських родинах, поспілкуватися з ними, познайомитися з їхніми традиціями та звичаями. Щодня о 8 год. зустрічалися в школі, до речі, навчання у польських школах розпочинається саме о цій годині. «У перший день, переступивши поріг школи, ми були приємно здивовані та вражені тим, як польські школярі готувалися до нашого приїзду. Адже повсюди бачили газети, виставки, наукові проекти, присвячені історії та культурі України, Дрогобиччини, Довгого. Та й вся наша зустріч проходила під гаслом «Серце для України», – ділиться своїми враженнями Дарія Барщик, директор Довжанської школи.

А розпочалася вона офіційно: з внесення прапора, виконання гімнів обох країн та виступів-привітань директорів шкіл. Всі помітили спільність звичаю зустрічати гостей хлібом-сіллю. Польські школярі підготували для нас невеличке привітання українською, що було дуже приємно. Та й ми також, як і учні, так і вчителі, готувалися до цієї зустрічі та приїхали зі своїм привітанням. Ми намагалися передати наші звичаї та традиції і привернути увагу до проблем сучасності. Нам це вдалося, і ми зі своєю концертною програмою виступали тричі перед різною аудиторією. Хітом триденного перебування у Польщі стала пісня-єднання на слова Тимка Падури «Соколи», яку виконували й українські, й польські діти разом.

Школярі мали змогу побувати в класних колективах, інтегруватися в них, а вчителі – поспілкуватися на теми освіти з польськими колегами. Польські вчителі провели майстер-класи з музики та образотворчого мистецтва, на яких були представлені педагогічні новації. Важливим інтеграційним моментом були дружні розмови про себе та свої захоплення, на яких учні побачили свою схожість із польськими однолітками.

Цікавою була екскурсія містом Руда Шльонська, яку провели польські вчителі та учні. Це місто є промислове, в якому видобувають вугілля. Також воно є потужним освітнім, культурним, релігійним центром Сілезії. Поляки розповіли про історію свого міста, центральним моментом якої є повстання сілезців за приналежність до Польщі. Ми також мали змогу насолодитися звуками органу під час меси в костелі та відкрити для себе католицький обряд Богослужіння.

Незабутнім для дітей став відпочинок в аквапарку. Двогодинні розваги на воді, спуски з різноманітних атракціонів, перегони, викликали у них море радості та бурю шалених емоції.

Цікавою мандрівкою під час візиту до Польщі стала екскурсія до Кракова – столиці польських королів. Проходячи вулицями старого міста, ми із захопленням оглядали його історичні місця, а саме: знаменитий Вавель – резиденцію, де відбувалися церемонії коронації польських монархів; костьол Діви Марії з унікальним вівтарем роботи нюрнберзького майстра Віта Стоша, центральну площу Ринок – найбільшу площу середньовічної Європи, Ягеллонський університет – один з найстаріших у Європі. Відкриттям для нас було побачити на відстані 500 км від дому Українську греко-католицьку церкву з розписами Яна Матейка, барельєф у пам’ять про Голодомор 1932—1933 рр.  «Краків – це місто, у яке не можна не закохатися з першого погляду. Це місто з неповторною архітектурою, європейською культурою, буянням осінніх квітів та доброзичливістю людей», – ділиться своїми враженнями Олег Зварич, учень 10 класу. Приємною несподіванкою для нас стала мелодія «Пісні про рушник», яка лунала на акордеоні вуличного музики. Вловивши знайомі звуки, ми стали підспівувати і зробили гарний концерт української пісні у центрі старого Кракова.

Пізнавальною стала екскурсія до сілезького зоопарку, який розкинувся на 60 га землі й нараховує тисячі тварин, серед яких і екзотичні.

Прощальною вечерею стала зустріч із дітьми, вчителями та тими польськими родинами, які прийняли нас до себе. Це була зустріч-єднання двох сердець та двох культур. Ми були дуже розчулені тим, наскільки радо, щиро і тепло приймали нас.

Ця туристична мандрівка ламає стереотипи та показує, що люди прагнуть до дружби, співпраці, взаєморозуміння, незважаючи на кордони. Співпраця між двома школами набирає нових обертів, ми готуємося до зустрічі польської делегації у стінах Довжанського НВК І-ІІІ ст. під ідеєю вивчення спільності історії та культури обох народів. Програма «Серце для України», яка розпочалася з підтримки Довжанської школи, здатна перерости в масштабний проект, який поглиблюватиме дружбу Польщі та України.

 

Леся ІВАНОЧКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: