Постать Христини Сковронської крізь призму років

Постать Христини Сковронської крізь призму років

Постать Христини Сковронської крізь призму років

 

Минає 20 років, як відійшла у вічність знаний педагог, засновниця Дрогобицької фортепіанної школи, багатолітня завідувачка відділу, непересічна й багатогранна особистість – Христина Львівна Сковронська. Добру пам’ять про Вчителя і наставника зберігають її учні і колеги.

Ми знали Христину Сковронську як прекрасного музиканта, вдумливого педагога, вмілого і дипломатичного організатора, неодноразового члена журі обласних і регіональних конкурсів, методиста музичних шкіл області. Її ґрунтовна фахова база, вимогливість, музична інтуїція, інтелігентність, толерантність і врівноваженість викликали повагу з боку колег. При всій своїй професійній вимогливості, у повсякденному спілкуванні була простою і гуманною. Природа наділила її унікальною пам’яттю. Христина Львівна пам’ятала випускні програми всіх випускників більше як за сорок років!

Керуючи фортепіанним відділом з 1959 р. до 1999 р., проникливо і вдало формувала колектив однодумців, мала особливий дар спілкування зі студентами як свого класу, так і відділу загалом. Це була віра в творчу особистість, вміння підкреслити кращі виконавські риси та делікатно скерувати на шлях подолання піаністичних проблем. Високий професіоналізм, внутрішній спокій і водночас вимогливість на уроках створювали особливу атмосферу повної творчої віддачі з боку студентів.

Вміння виховати волю та сценічну витримку приводило до цікавих творчих проектів та їхньої виконавської реалізації. І результатом цього було натхнення виконати на сцені задумане. Кожний виступ перед публікою – це відповідальність перед своїм учителем і вдячність за його роботу.

Особливе місце відводилось урокам із педагогічної практики. Христині Львівні залежало на тому, який рівень молодих спеціалістів поповнить ряди музичних шкіл.

Працюючи поряд зі нею, ми всі позиціонували її як свого Вчителя.

Дивувала стриманість Христини Львівни у розкритті особистої долі. І тільки після того, як її не стало, відкрились невідомі сторінки із життя. Під тиском страху пройшла юність. Походила Христина Львівна з інтелігентної львівської родини. Лев Сковронський був адвокатом, мати, Марія Конрад, була піаністкою, ученицею В.Барвінського. Тяжка доля спіткала їхню велику сім’ю. Дідусь, Микола Конрад, закінчив філософські й богословські студії у Римі. З 1930 р. викладав у Львівській богословській академії, після закриття якої був призначений парохом в с.Страдч. Там він і загинув як мученик за віру в 1941р. від рук енкаведистів. Тому сім’я Сковронських була приречена на переслідування. Друзі-патріоти переховували багатодітну родину. В 45 років померла мати, Марія Конрад. Христині тоді було 14 років. Доля вже в той час робила з неї педагога. Довелося опікуватись трьома молодшими сестрами і братом. Всіх вона поставила на ноги,всім допомогла отримати музичну освіту. Сама ж навчалася спочатку в школі-інтернаті ім. С.Крушельницької, де колись працювала її мати, а згодом – у Львівській консерваторії у професора А.Едельмана. В 1959 році після закінчення консерваторії прийшла працювати в Дрогобицьке музичне училище і зразу очолила фортепіанний відділ, який в той час складався із двох викладачів – Х. Сковронської і О. Микласевича. Перший випуск Сковронської складав 11 студентів-піаністів. У нашому коледжі і зараз працюють випускники цих років – Марія Ільчишин, Марія Бринич, Роксоляна Кость. Озираючись у минуле, можемо впевнено сказати, що педагог Х.Сковронська стояла біля витоків професійного музичного мистецтва Львівщини і започаткувала дрогобицьку фортепіанну школу. І сьогодні традиції свого педагога продовжують викладачі Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського: Л.Луцишин, М.Бринич, М.Ільчишин, Т.Ляш, Г.Гервазюк, Л.Федак, Ю.Кузняк.

До останніх днів працювала в музичному училищі. Провела останній у своєму житті державний іспит і 20 червня 2001 р. відійшла у засвіти. Але мудрість і талант відомого педагога живутьу її учнях. Вічність у пам’яті людській хай буде для неї глибокою шаною!

 

О. ШТУРКО, Г. ГЕРВАЗЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: