Польові розвідки заповідника-2019

Польові розвідки заповідника-2019

У Нагуєвичах заповідник розпочав польові розвідки сезону 2019 року.

          За словами директора державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдана Лазорака, під час обстеження давнього «Базарища», гори «Могили» та урочища «Ярина» вдалося локалізувати кілька пам’яток, які підтверджуються письмовими джерелами: «Як виявилося, на території «Базарища» дійсно проходили бої між російською та австрійською арміями у жовтні 1914 р., про що свідчить піднятий матеріал, зокрема, масовий розсип стріляної шрапнелі. На території «Базарища» виявлено і фрагменти кераміки XVII-XVIII ст., які підтверджують активність на торговищі в ранньомодерний період. До речі, поряд із цим топонімом розташовані давні соляні джерела».

Інша мета розвідки полягала у візуальному обстеженні гори «Могили», де, за припущенням, знаходяться кургани доби шнурової кераміки. Також було виявлено численні гільзи з часу бою між НКВД та УПА. Відоме перепоховання бійців УПА було здійснено саме з «Могил» на території парафіяльного цвинтаря церкви Св. Миколая («Горішня»).

Увесь польовий матеріал передано до фондів літературно-меморіального Музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі».

Водночас експедиція у складі консультанта Івана Бохонка та головного хранителя фондів Ростислава Хміля зафіксувала фототехнікою чудові краєвиди музею Івана Франка із найвищих висот, які наприкінці XVIII ст. уперше фіксував француз і професор Львівської політехніки Бальтазар Гакет.

«Також поблизу давнього футбольного поля, – розповів Богдан Лазорак, – у лісі урочища «Ярина», вдалося дослідити пам’ятний хрест «На хвалу Божу», фундований мешканкою Нагуєвич Розалією.Датувати поки ще неможливо через втрачені фрагменти транскрипції, хоча припускаємо, що час побудови датується періодом життя коваля Якова Франка, позаяк залишки кованого хреста нагадують хрест, виконаний ним на пошану ліквідації панщини у 1448—1849 рр.».

Як каже пан Богдан, дивує і болить водночас й інша знахідка, зокрема, та, яка розташована у 500 м від місця бою і колишнього захоронення бійців УПА.Біля підніжжя «Могил» було зафіксовано і доволі таки неприємні «сміттєві висоти».

 

Петро ДУБРОВСЬКИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: