Миколаївська книжкова толока

Миколаївська книжкова толока

Миколаївська книжкова толока. Враження та емоції.

 

Цими вихідними у Миколаєві пройшла ХІІІ книжкова толока, яка на сьогоднішній день є другою за масштабами літературно-книжковою подією у Львівській області. 2 та 3 березня у Палаці культури на кількох локаціях з ранку і до пізнього вечора безперервно відбувалися події: презентації, зустрічі з читачами, майстер-класи, концерти, вистави, дискусії… Молодіжна програма обидва вечори проходила у нічному клубі «Зірка». А першого березня десятки письменників з різних куточків України мали зустрічі чи не в усіх школах району.

Тисячі людей із Миколаївщини, Львівщини та всієї України змогли із користю для себе провести час у провінційному райцентрі, який на кілька днів став книжковою столицею держави. Всі учасники та відвідувачі були у захопленні від чудової організації та насиченої програми Толоки, якою незмінно уже тринадцять років опікується чудова жінка, яскрава особистість, патріотка та шанувальниця українського художнього слова Люба Хомчак. Наведу лише кілька цитат, щоб читач зміг оцінити масштаби та неповторність атмосфери великого і потрібного українській нації дійства.

Мирослав Дочинець:

«І знову – Книжкова толока. Знову вдихання феромонів Весни і Книги. Знову колишнє містечко цементників Миколаїв стало цементом розсіяних українських авторів та видавців.
Знову невтомна Люба Хомчак зшиває на живу нитку клаптикову літературну Україну.
Знову передвиборний березень приніс нам головний, сакральний вибір — Себе, свою Україну, свою Мову, своє Слово, свій Дух.

Дякую, що набувся з вами!»

Руслана Федюк:

«Львів – Миколаїв – Чернігів,
Черкаси – Полтава – Херсон,
Одеса — Слов’янськ – Запоріжжя,
Червоноград й Краматорськ!
Ужгород – Жовква – Соснівка,
Луцьк – Маріуполь і Стрий –

Всіх Толока об’єднала,
Дорослий ти, а чи малий!»
Зоряна Кіндратишин:

«Про ХІІІ Книжкову толоку в Миколаєві, здавалось, уже написали всі, хто був хоч якось причетний до неї, а я й досі намагаюсь впорядкувати свої думки та емоції. Не вдається! Можу описати лише кількома словами (дякуючи Тані Пилипець і її грі: емоція на першу літеру імені)... Отож – це ЗОРЕПАД ПОЗИТИВУ! Дякую кожному за світлу думку, мудре слово, добре діло! Книжкова толока об'єднує всіх, хто пише, читає, слухає, вчиться! Це неймовірна нива тепла, любові, мудрості. Нехай все посіяне тут зійде добрим зерном у душах людей! До нових зустрічей!!!»

Юрій Кархут:

«ХІІІ «Книжкова толока», дякуючи ініціатору, хресній мамі Любі Хомчак, об'єднала багатьох чудових, талановитих людей зі всієї України. І не важлива відстань між містами, а важливо те, що кожен, хто побував на Книжковій толоці у чудовому Миколаєві, отримав як безцінний дарунок тепло сердець людей, а сказані там слова зігріли наші душі.
Віддаю свою шану і повагу організаторам свята книги, письменникам, поетам, бардам, мисткиням, видавцям, бібліотекарям, волонтерам, водіям автобусів, читачам та відвідувачам».

Галина Фесюк:

«Отець Василь Довганюк -військовий капелан вперше на Книжковій толоці, але його участь в обговоренні теми милосердя і добра мала велике значення для присутніх. Капелан розповідав про свій довгий шлях духовної праці з Богом в церкві та п'ятирічне капеланство на війні, що на Сході України. Священик навів низку яскравих прикладів, в яких добрі справи перемогли злі вчинки, представив своє бачення милосердя і благодійництва…

Справді, багато доброго о. Василь Довганюк робить для відродження нашої України, але головна риса священика – милосердя. До війни він служив священиком у Німеччині. Повернувся в Україну під час Майдану Гідності, з тих пір став капеланом, волонтером. Майже щомісяця везе на війну допомогу, те, що потребують військові.

Присутність отця Василя на війні – це велика книга, гідна нагород і поваги, яку мають написати письменники, і яку будуть покоління читати, як історію здобуття України, написану гідністю і кров'ю.

Окрім цього священик подякував волонтерській організації Сотня Самооброни «Білі хорвати» за передання книг для хлопців на війну на Сході Украіни».

В’ячеслав Купрієнко:

«На другий день у форматі «Це моя і твоя війна» була цікава розмова про особисті відчуття війни із самобутнім і колоритним художником Левом Скопом з Дрогобича та куратором зустрічі Катериною Гончар зі Слов'янська, яка на власні очі бачила обличчя «русскава міра». Про свою війну я розповідав за допомогою гітари, та моїх співавторів поетів: Тетяни Яровициної, Оксани Стоминої, Do Gleb, Наталії Крісман».

Галина Максимів:
«Надзвичайно цікавий вчорашній день – відвідини Книжкової толоки в місті Миколаєві.
Була велика кількість авторів з усієї України, багато відвідувачів.
Особливо запам'яталося:
… Творче спілкування з Олесем Дяком, Василем Щеглюком, Танею П'янковою.
… Акція, де за 5 кілограмів макулатури можна було отримати нову книгу.
…А ще – рибнаюшка і куліш, які готували і частували письменників і відвідувачів з польової кухні представники Миколаївської самооборони».

На книжковій толоці можна було зустріти і поспілкуватися з багатьма цікавими людьми, письменниками, видавцями, співаками, громадськими діячами. Тут був і Володимир Шовкошитний, і Василь Габор, і Станіслав Бондаренко, і Сергій Пантюк, і Микола Зубков, і Андрій Содомора, і Володимир Даниленко, і Галина Вдовиченко, і Андрій Бондар, і Галина Пагутяк, і Олександр Смик, і Віктор Михайлов…

Літературна агенція «Зілля» теж брала участь у цьому неймовірно-яскравому дійстві. Вражень було багато, зустрічей – море, задоволення – без меж!

У рамках форуму було проведено нагородження переможців конкурсу гумору «Сміх – то наше всьо». Члени журі, яке мені випала честь очолювати, переможці та запрошені виступили перед глядачами у переповненій залі, викликаючи періодично шалені оплески та вибухи сміху. Із присутніх переможців були Василь Пасемків та Володимир Присяжнюк. Почитав свої пародії і член журі, метр української пародії Іван Гентош. Виступила з гуморесками із своїх двох книг дрогобиччанка Галина Брич. А Ігор Борщик частував усіх не тільки веселими історіями, але і яблуками зі свого саду.

Поруч із уже згаданими особистостями Франкову Землю представляло на форумі і знане далеко за межами краю, одне із найкращих в Україні видавництво Миколи Походжая «Коло». Андрій Дудок презентував читачам на розкладці видавничі новинки «Кола», серед яких була і книга про знаменитого Мирослава Мариновича, і книги нашого знаного художника та громадського діяча Левка Скопа, і ще багато чого цікавого. Крім усього іншого, наш неповторний Левко Скоп провів на Толоці серію своїх знаменитих «целфі».

Університетський та читаючий Дрогобич має багато переваг над Миколаєвом, але книжково-літературного дійства такого масштабу у нас нема. Звичайно, організувати Толоку можна, але для цього потрібно знайти зацікавлених меценатів, які люблять місто, дбають про його майбутнє та хотіли би покращити рівень інтелектуально-духовного розвитку нації. Вірю, що такі у нас є. Наша літературна агенція «Зілля» готова і відкрита до співпраці у цьому напрямку.

 

Василь Кузан

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: