Де Шовкошитний – там сенсації!

Де Шовкошитний – там сенсації!

Де Шовкошитний – там сенсації!

 

Дві сенсації сталися сьомого травня в Дрогобицькому педуніверситеті ім. Івана Франка, про які варто довідатись усій Дрогобиччині. Переповнена актова із захопленням зустріла народного депутата України першого демократичного скликання, доктора політології, письменника та видавця Володимира Шовкошитного. Настільки цікавої розповіді, такої динамічної та насиченої новою інформацією зустрічі давно вже не було у стінах цього вишу та й узагалі на Дрогобиччині. Та першим вразив аудиторію не він, а професор Михайло Шалата.

Поважний науковець і колекціонер представив дивовижну колекцію, певно, єдину в світі — всі видання «Русалки Дністрової», включаючи й оригінал першої книги, що побачила світ у 1837 році. Зазвичай, колекціонери такого не роблять, однак пан професор подумав, що його сонце вже на заході, й відкрив перед аудиторією свій скарб – видання першої української книги на теренах Західної України. Пан Михайло приніс показати їх, бо хоче зробити нове видання у видавництві Володимира Шовкошитного «Український пріоритет».

«РУСАЛКА ДНІСТРОВАЯ» — фольклорно-літературний альманах, виданий «Руською трійцею» 1837 в Буді (нині у складі м. Будапешт, Угорщина). Пам’ятка доби українського романтизму. Девізом книги стали слова Я.Коллара: «Не тоді, коли очі сумні, а коли руки діяльні, розцвітає надія». Містить українські народні пісні з передмовою І.Вагилевича (зокрема, про Н.Морозенка, Коновченка, О.Довбуша, про взяття козаками Варни (нині місто в Болгарії), веснянки, колядки), твори М.Шашкевича, І.Вагилевича, Я.Головацького; переклади сербських народних пісень та уривків із «Краледворського рукопису» В.Ганки; анотований покажчик давніх рукописів бібліотеки василіанського Свято-Онуфріївського монастиря у Львові; укр. грамоту 1424 та рецензію М.Шашкевича на фольклорний збірник Й.Лозинського «Руське весілля». Всупереч цензурній забороні «Русалка Дністровая», поруч із «Кобзарем» Т.Шевченка, стала духовним орієнтиром національно-патріотичних сил західноукраїнських земель на тривалу перспективу. Нині вона, точніше її вивчення, має стати одним із українських пріоритетів.

Другою сенсацією став унікальний подарунок Володимира Шовкошитного університетській бібліотеці – 108 книг сучасних українських письменників і поетів, виданих у видавництві «Український пріоритет». Книжкова гора була настільки великою, що допомагати двигати її пану Шовкошитному мусив його друг, відомий український письменник, член редакційної колегії видавництва, експерт Всеукраїнського рейтингу «Книжка року», працівник Дрогобицького районного відділу культури Василь Кузан Василь Кузан. Але в центрі уваги аудиторії, окрім них, мав би опинитись і меценат та громадський діяч Богдан Гагалюк – лауреат премії імені Пантелеймона Куліша за 2019 рік. На жаль, він у цей час мусив бути у Львівській облраді, тож не зміг прибути на презентацію. Та від цього студенти й викладачі не стали поважати його менше. Вони довідалися, що подаровані їм книги придбані за кошти премії того ж таки пана Гагалюка.

А далі ВолодимирШовкошитний презентував присутнім книги видавництва, яких щороку видає 50-60 найменувань. Серед усіх на читацьку увагу заслуговує значна їх частина, але ми згадаємо тут тільки декілька. «Наукові докази справжності «Велесової книги» відкидають московські звинувачення у тому, що пам’ятка нашої писемності є несправжньою. Адже для москалів є метою нищити і паплюжити все українське. От вони і стараються, а ми мусимо не просто захиститися, але і розставити усі точки над «і» так, щоб вуха імперської брехні бачив увесь світ, щоб уся світова спільнота знала хто є хто!

Унікальною є книга Олекси Різниківа про неповторність, багатство та родзинки української мови. «Історія України у цифрах і фактах» професора із Ужгорода Сергія Федаки мала би бути у кожній школі, у кожній бібліотеці, у кожній родині. Тут без зайвих слів у дуже коротких інформативних повідомленнях можна прочитати про все, що відбувалося на нашій землі за мільйон років.

Єлизавета Мельниченко видала в «Українському пріоритеті» дві книги: «Інопланетна Рашка» та сатиричний роман «І засяє сонце…». Остання книга цікава тим, що у ній авторка передбачила, а книга була видана минулого року (написана ж ще раніше), події нинішні. У її романі олігарх БеняІзраілєвіч висуває на посаду Президента України свого блазня Зєльонкіна.

В...Шовкошитний дуже коротко розповів про десятки книг: про «Кролівну» Тані П’янкової, про три романи Василя Слапчука, про книги Йосипа Струцюка, що розповідають на високому художньому рівні про національно-визвольну боротьбу українського народу, про новинки видавництва, про свої прозові та поетичні книги… І майже кожну з них присутнім хотілося придбати. Одна із присутніх викладачів університету придбала книг більше ніж на тисячу гривень. Це показник того, що Дрогобич та Дрогобиччина належать до найбільш читаючих регіонів України.

Презентував свою книгу «Сингулярність», що вийшла у видавництві Шовкошитного, і Василь Кузан, а ось роман «Експрес наречений» навіть показати читачам не вдалося – весь наклад розійшовся надзвичайно швидко. Василь почитав кілька поезій із найновішої книги «Різдво метелика» та із вибраного «12:12:12».

Василь ГАВЛОВСЬКИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: