Війни земельних законів

Війни земельних законів

Війни земельних законів

 

Серед усіх вкрай важливих подій знову набуває широкого обговорення та дискусій законопроєкт про ринок землі, що у своїй першій варіації отримав вкрай різку критику більшої частини українського суспільства. Наша земля є, була й буде однією з невід’ємних складових не лише української політики та нашого народу, а й насамперед нашої історії. Саме українські землі поправу вважаються Батьківщиною багатьох європейських народів. Їх прагнули загарбати не раз і не двічі, не раз і точно не два вони були просяклі кров’ю різних націй, наш ґрунт, наш чорнозем вивозився вантажівками з України. І ніколи його навіть самі українці не могли поділити мирно. Історія змінюється, менталітет – ні.

Ринок землі в Україні фактично діє, але у тіньовій та викривленій формі. Існує багато способів обійти мораторій на продаж сільгоспугідь: довгострокова оренда, емфітевзис, фіктивний заповіт, застава, доручення, зміна цільового призначення ділянки, судове відчуження через борги та ще багато варіантів. Підтвердження цього – тисячі оголошень в інтернеті за запитом «куплю земельний пай». Від тіньового ринку втрачають селяни, втрачає держава, втрачають легальні інвестори.

Що мала б дати реформа? А це :

— збільшення доходів мешканців села;

— чесні правила гри для легальних інвесторів;

— розвиток фермерства та дрібного агровиробництва;

— гроші на сільські дороги, школи та лікарні;

— податки на пенсії та зарплати бюджетникам;

— встановлення ринкових, а не корупційних цін на землю.

Депутати фракції «Європейської солідарності» наголошують, що серед базових положень законів стосовно ринку землі мали б бути такі:

– запуск державної програми пільгового кредитування середніх і малих сільгосппідприємств та фермерських господарств для купівлі землі (мінімальний термін – 15 років);

– переважне право на купівлю землі повинен мати діючий орендар землі та власники сусідніх земельних ділянок;

– відчуження земельної ділянки не є основною для дочасного розривання договору її оренди;

– право на купівлю сільгоспземель повинні мати тільки громадяни України, фермерські господарства, юридичні особи, які мають статус сільгоспвиробника останні три роки, засновниками яких є громадяни України;

– заборона права купівлі сільгоспземель іноземцями, особами без громадянства та іншими юридичними особами, заснованими іноземцями;

– заборона права купівлі іноземцями та юридичними особами, заснованих іноземцями часток в юридичних особах – власниках сільгоспземлі;

–відкриття ринку землі в Україні повинне настати з моменту завершення наповнення Державного земельного кадастру, реєстру прав на нерухоме майно, інвентаризації земель запасу і резерву та виправлення в публічній кадастровій карті України раніше допущених помилок у геометричних даних по земельних ділянках.

Та у чому, власне кажучи, тоді криється найбільша проблема та небезпека? А собака закопана ось де…

У новому варіанті законопроєкту усі позитивні зміни, такі як кредитування під заставу землі, наприклад, закреслюють негативні.

Головними негативними змінами, як уже встигла зазначити «Українська правда» є:

Обіг переважного права. Частина друга ст. 132 пропонує ввести обіг переважного права: «Переважне право на придбання земельної ділянки може бути передано його суб’єктом іншій особі».

В Україні в оренді знаходиться понад 18 млн га сільськогосподарських земель.

Закон «Про оренду землі» надає переважне право орендарям. Таким чином, у разі, коли власник паю побажає продати пай, а орендар не може чи не хоче цей пай придбати, то орендар знайде іншу зацікавлену особу, яка побажає придбати переважне право на таку ділянку.

Тобто реальним продавцем буде виступати не власник, а орендар землі. Покупцями в таких випадках, скоріш за все, виявляться спекулятивні інвестори або підставні особи. Враховуючи те, що обіг переважних прав нічим не врегульовано, то орендар зможе продати таке право хоч мільйон разів. Зазначена норма містить ще декілька ризиків.

Власники швидше за все відмовляться реєструвати договори оренди та ринок оренди з часом може згорнутися.

Виробники, які на практиці використовували обмін орендованими ділянками без переоформлення договорів оренди, фактично можуть втратити контроль над такими землями.

Банки не будуть зацікавлені розглядати орендовані землі як предмет застави. Фактично запропонований обіг переважного права помножує ефект від земельної реформи.

 

Останній міф земельної реформи

 

Відмова оприлюднення інформації про ціни на ринку землі. Депутати запропонували відмовитися від обов’язкової реєстрації цін купівлі-продажу земель та оприлюднення інформації про рівень цін.

З чим пов’язане таке згортання прозорості земельної реформи? Єдине пояснення – це намагання приховати оборудки з обігом переважного права.

Запобігання монополізації ринку землі. Депутати відмовилися обмежувати максимальну кількість земель у власності на місцевому рівні до 35% території місцевих громад.

Таким чином, окремі власники можуть скупити до 10000 га та монопольно контролювати ринки землі окремих ОТГ, впливати на інших власників, орендарів та органи місцевого самоврядування.

Тим більше, що є випадки, коли такі землі вже контролюються через договори оренди. Наразі 25% ОТГ мають площу, меншу 10000 га, а 60% громад є меншими за 20000 га, включно із землями всіх видів цільового призначення.

Це означає, що у випадку монополізації чинні власники та місцеві бюджети зазнають суттєвих втрат, а в Україні остаточно сформується клас земельних баронів.

Обмеження щодо участі іноземців до референдуму. Незважаючи на гарячі публічні баталії щодо участі іноземців, це обмеження є абсолютно обґрунтованим на стадії формування ринку.

Негативним є жорстке обмеження щодо скасування цієї умови через референдум. Така вимога стане перепоною у залученні додаткових інвестицій у галузь та сповільнить економічне зростання.

Депутати застерігають, що у час, коли Україна воює на східних кордонах із агресором, відкритість ринку землі може спричинити втрату територій. Вони також наголошують, що сьогодні не можуть реалізувати своє право учасники АТО, яким держава гарантувала отримання земельних ділянок в рамках безоплатної приватизації.

 

ІринаГІРМАН ©, журналіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: