Перша в Україні ГЕС нового типу постане в Довгому Гірському

Перша в Україні ГЕС нового типу постане в Довгому Гірському

Перша в Україні ГЕС нового типу постане в Довгому Гірському

 

12 березня в селі Довгому Гірському, що на Дрогобиччині, відбулися громадські слухання щодо впливу на довкілля будівництва гідроелектростанції потужністю 2 мВт.Головував Назарій Сорока, начальник відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводження з відходами Львівської облдержадміністрації.

Ще до початку слухань довжани були здивовані: такої великої кількості нових і дорогих автомобілів біля старенького приміщення народного дому вони ще не бачили. Це свідчило про те, що проект, який прагне реалізувати ТОВ «Балфорд Україна», зацікавив не тільки селян, а й науковців зі Львова та Івано-Франківська й навіть мешканців Стрия – міста, розташованого за кілька десятків кілометрів від Довгого Гірського.Приїхав на  слухання і Сергій Афанасьєв — український гідробіолог та іхтіолог, член-кореспондент НАН України (2018), професор, доктор біологічних наук, директор Інституту гідробіології НАН України з 2016 року, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки (2013) та премії імені І. І. Шмальгаузена НАН України (2011). Зазвичай, учені такого рівня до провінційних сіл не навідуються. Але тут — випадок особливий. У Довгому Гірському планують збудувати першу в Україні, а може й у Східній Європі електростанцію переливного типу з дотриманням найвищих світових технологічних та екологічних стандартів.

Важко сказати, хто уважніше слухав доповідь керівника проектувальної групи ТОВ «БалфордУкраїна» Євгена Гриценка: селяни чи пан Афанасьєв? Довжан найбільше цікавило, що буде, коли під час танення снігів чи затяжних дощівгірські потоки перетворятьсяу бурхливі річки й понесуть свої води у Стрий. Чи не станеться тоді із селом те, що планували зробити у кінці 80-х? Нагадаємо, що перед кончиною СРСР розпочалася реалізація грандіозного проекту зі створення «Карпатського моря», яким було передбачено затоплення Довгого Гірського.То чи не попливе частина сільських будинків, коли вода шукатиме виходу, а гребля зупинятиме її? Пан Гриценко наголосив, що підтоплення села практично унеможливлене, оскільки гідроелектростанція буде заглиблена, турбіну змонтують нижче  рівнядна, й гребля не височітиме над землею, наче ще одна гора. Коли рівень води підніматиметься, вода просто переливатиметься через греблю. В крайньому разі рівень води регулюватимуть з допомогою шандорів – металевих конструкцій, якими або закривають, або ж відкривають прохід для води.

Натомість професор Афанасьєв, який добре знайомий із проектними пропозиціями ТОВ «Балфорд Україна», знав, що проектно-архітектурне бюро АндреасаҐутарьова, працюючи над проектом, прораховує навіть можливості гіперповеней, які трапляються раз на століття. Хоча від природних катаклізмів ніхто не застрахований, та проектовані ним гідроелектростанції – одні із найнадійніших у світі. Тож його найбільше цікавив вплив на флору та фауну річки.

Зрештою, пан Гриценко розповідав хіба про технічні аспекти мінімізації негативного впливу на екологію. Та він був учасником перемовин із самим АндреасомҐутарьовим в австрійському місті Фельдкірх і не міг не зауважити, що дві третини часу німецький проектант присвятив саме дискусії з вирішення екологічних проблем. Про вплив майбутньої електростанції на довкілля доповідала Катерина Тихонова, спеціаліст відділуекологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводження з відходами Львівської облдержадміністрації. Згідно з експертними висновками, негативні екологічні впливи будуть зведені до мінімуму.

За словами керівника ТОВ «Балфорд Україна» Дмитра Нікуліна, реалізація цього проекту, звісно, має за мету отримання прибутку, та не тільки… Пан Нікулін переконує, що замовив значно дорожчий за вітчизняні німецький проект і австрійсько-німецьке обладнання, бо сам зацікавлений в екологічній безпеці. Він признався, що в не такому й далекому майбутньому бачить Довге Гірське курортним селом на зразок тихих альпійських курортів із гарними пляжами та можливістю зайнятися греблею в річковій заплаві. Йому зовсім не хотілося б, аби ці пляжі були затопленими.

Позитивно ставиться до інвестиційних пропозицій і сільський голова Ярослав Тупичак. На його думку, найбільша проблема Довгого Гірського зараз у тому, що сюди важко доїхати. До того ж село розділене річкою. Вже те, що інвестор вирішив відремонтувати дороги з обох боків річки – це великий плюс. Плюсом також є бажання спорудити пантомний міст. Та насамій греблі буде міст, через який можна буде проїхати легковим автомобілем. А до того ж уже зараз інвестор розпочав добудову народного дому, який згодом може перетворитися на центр бойківської культури всієї Галичини.

Тож громадські слухання були досить успішними і для інвестора, і для села, хоча не обійшлося без листівок із закликами не допустити будівництва електростанції й дошкульних реплік із залу. Цікаво, що ці репліки звучали не з уст самих довжан, а людей приїжджих, серед яких були й мешканці Закарпаття, де збудовано цілий каскад гідроелектростанцій, але не такого типу, як планують збудувати в Довгому Гірському. Тож цілком логічними були слова професора Афанасьєва про те, що він зацікавлений, аби в Україні з’явилася перша гідроелектростанція нового типу…

Іван ШВЕД

На фото: професор Афанасьєв – про унікальність нової ГЕС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: