Меденицька лікарня: чи сміятимуться лікарі в День сміху?

Меденицька лікарня: чи сміятимуться лікарі в День сміху?

Меденицька лікарня: чи сміятимуться лікарі в День сміху?

 

Меденицька лікарня опинилась у підвішеному стані: ще 5 грудня 2019 року сесія Дрогобицької районної ради ухвалила рішення № 376 про її ліквідацію й рекомендувала Меденицькій селищній раді об’єднаної територіальної громади створити своє комунальне некомерційне підприємство, щоби до 1 квітня, коли вступає в силу другий етап медичної реформи, вирішити всі бюрократичні формальності й не наступити на ті граблі, на які наступив район при реалізації першого етапу реформи. За це рішення депутати Дрогобицької райради проголосували одноголосно, пригадуючи ті митарства, які довелося пройти районній медицині, що застрибнула в останній вагон реформаторського поїзда. Та,схоже, Меденицькій лікарні подібних митарств не оминути.

Річ у тому, що Меденицьке ОТГ діє вже більше року, та взяти на себе відповідальність за медичну установу на своїй території не поспішає. Тож рішення сесії райради мало б спонукати Меденицьку селищну раду до рішучих дій. У четвер, 13 лютого, голова райради Михайло Сікора, перший заступник голови РДА Руслан Щерба, начальник фінансового управління РДА Віталій Перхун, головний лікар КНП «Дрогобицька районна лікарня» Володимир Валюх і його заступник Андрій Шевкенич зустрілись із колективом Меденицької лікарні, щоби довести людям інформацію про те, що їх можечекати в День сміху гіркий плач, якщо не встигнуть створити своє КНП і отримати ліцензію, та спільно подумати, як пом’якшити удар. Тому в цій зустрічі брало участь і керівництво Меденицької ОТГ.

На мою суб’єктивну думку, керівництво ОТГ не зацікавлене в тому, щоби брати на себе відповідальність за медичну установу, що знаходиться на території громади. Селищний голова пан Володимир Шулак не приховував цього. Він тричі на зустрічі перепитував представників районної влади, коли ті наполягали на створенні КНП: «Ви хочете похоронити наше ОТГ?» Річ у тому, що якби Меденицька лікарня стала окремим комунальним підприємством після створення ОТГ, її спіткала б доля медицини Дрогобича. Медична субвенція надається з розрахунку накожного мешканця, а ця громада – надто маленька, щоби отримати достатньо коштів на утримання лікарні. Звісно, в ній лікуються також жителі інших сіл Дрогобицького та Миколаївського районів, але, як свідчить дрогобицький досвід, повернення коштів за пролікованих хворих з інших адміністративних одиниць – річ важка, нудна та марудна. Дрогобицькій медицині хіба район повернув 5 мільйонів гривень, а Трускавець і Борислав – нічого. Маю великий сумнів, що Меденицькій лікарні вдалося б «вициганити» кошти за пролікованих хворих, скажімо, з Миколаївського району. Тому дотувати медиків довелося б за рахунок бюджету ОТГ, або ж піти на дуже непопулярні заходи й значно скоротити кількість працюючих. А це означало б увійти в роль камікадзе — взяти на себе негативні емоції ображених і розплатитися за це на виборах, що відбудуться в жовтні.

За моїми оціночними судженнями, тактика влади Меденицькогої ОТГ у тому й полягає, щоби протримати Меденицьку лікарню під крилом КНП «Дрогобицька районна лікарня»  до жовтневих виборів. Вона погоджується чітко платити за комунальні послуги й до копійки віддавати медичну субвенцію в районну лікарню. Лише б не брати відповідальність на себе до жовтня! Це з точки зору учасників майбутніх виборів і логічно, й закономірно, позаяк уже з 1 квітня, коли увійде в силу реформа вторинної галузі медицини й кошти підуть за пацієнтами, на Меденицьку лікарню в будь-якому випадку чекатимуть скорочення, бо навряд чи вона зможе скласти повноцінну конкуренцію дрогобицькій міській чи районній лікарні №5, які оснащені краще. Звісно, меденицькій владі було б легше, якби це скорочення провів район і обурені медики прийшли б з акцією протесту під районну раду чи адміністрацію КНП «Дрогобицька районна лікарня», а не під вікна селищної ради. Якийсь молодий чоловік (не з медиків) емоційно й пристрасно звернувся до присутніх, аби проголосувати за те, щоби визнати «злочинним» рішення сесії райради від 5 грудня 2019 року №376 «Про припинення шляхом ліквідації окремих структурних підрозділів КНП «Дрогобицька районна лікарня» Дрогобицького району» і звернутися в прокуратуру, щоби відмінити його. За його словами, вже у листопаді 2020 року до Меденицької громади входитиме 17 сіл, і проблем із фінансуванням лікарні не буде. Не знаю, звідки в нього такі дані, та чомусь здається, що навіть Олег Ляшко, почувши цейдивовижно артистичний виступ, попросив би дати йому майстер-клас. Однак цим виступом молодий чоловік фактично перекреслив у цей день намагання спільно подумати, як вийти із складної ситуації з найменшими втратами.

З позиції районної влади все мало б виглядати просто: 1 квітня виконати рішення сесії райради від 5 грудня 2019 року й скинути головний біль за Меденицьку лікарню зі своїх голів на голови керівництва ОТГ. А зекономлені кошти вкласти в оснащення підрозділів районної лікарні, щоби зробити їх конкурентоспроможними. Економія, до речі, могла би бути досить відчутною. Тільки за минулий рік КНП «Дрогобицька районна лікарня» дофінансувало Меденицьку лікарню, за словами Володимира Валюха, на понад 4 мільйони гривень. Однак за кожним рішенням – долі людей, і тому варто відкинути амбіції та піти назустріч один одному. Зараз уже зрозуміло, що виконати всі формальності зі створення свого комунального підприємства та отримання ліцензії до 1 квітня, Меденицькій лікарні може допомогти тільки чудо…

Іван ШВЕД

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: