«Дрогобицька ковбаса»: від музею до пам’ятника

«Дрогобицька ковбаса»: від музею до пам’ятника

«Дрогобицька ковбаса»: від музею до пам’ятника

 

Ідея створення музею «Дрогобицької ковбаси» та пам’ятного знака засновника появилася більше ніж три роки тому під час створення музею медоваріння в Дрогобичі, позаяк саме Дрогобич почали називати столицею медоваріння України. Під час пошуків видатних пасічників Дрогобиччини виявилося, що знаменитий лікар Мирослав Романяк та автор «Дрогобицької ковбаси» Олекса Захаряк були відомими пасічниками. Під час знайомства з родиною Захаряків виникла ідея створення музею «Дрогобицької ковбаси» і найкращим місцем для нього вже тоді бачилась територія на сільзаводі або біля нього, оскільки сільзавод ніяк не вдається взяти в комунальну власність міста. Після двох років очікувань я вирішив започаткувати такий музей у кафе «Вінзарня», яке передав в оренду найкращим кухарям Дрогобиччини, з якими і вдалося відродити смак справжньої «Дрогобицької ковбаси».

Велику допомогу в пошуках експонатів для музею «Дрогобицької ковбаси» надав ГО «Інститут шанувальників старожитностей»,з допомогою якої створив «ядро» майбутньої експозиції, закупивши десятки експонатів,які стосуються виробництва ковбас у Галичині. Крім того, я особисто неодноразово відвідував родини відомих м’ясників-ковбасників нашого краю. Крім згаданої родини Захаряків, побував у родинахПлісаків, Бориславського, Маліша,Даниліва,Кундика,Луціва, Сеніва, Онишківа.

Щоб залучити більше коло громадськості для участі в проектах, що стосуються «Дрогобицької ковбаси», було створено ініціативну групу, співголовами якої є депутат обласної ради Василь Масний та керівник ГО «Інститут шанувальників старожитностей» Анатолій Задерецький, та оголошено премію 10 тис. грн. авторам за найкращу ідею зі встановлення пам’ятного знака «Дрогобицькій ковбасі».Адже бренд «Дрогобицька ковбаса» набагато відоміший, ніж «мати» нашого міста – сіль. Мало не по всій Земській Кулі знають про нашу ковбасу. В радянську добу її називали «Золотим ключиком», котрий відкривав двері кабінетів будь-яких високопосадовців та допомагав «добувати» необхідне обладнання для наших заводів. Існують легенди, що без «Дрогобицької ковбаси» не повстали б ні ДДЗ, ні Дослідний завод. Відомо, що нею охоче ласував перший космонавт Юрій Гагарін.

Хоча і без солі не обійшлося, кілька цехівіз виготовлення ковбаси були розташовані навколо Дрогобицької солеварні, адже в часи відсутності електрохолодильників соляна ропа була чудовим, природним консервантом, під час використанняякого смакові властивості м’яса не втрачались.

Засідання ініціативної групи відвідали: професор Леонід Тимошенко, редактор газети «Франковийкрай» Іван Швед, журналіст та краєзнавець Роман Пастух, директор художньої школи Ігор Шимко, краєзнавець, автор книги «Дрогобицька ковбаса» Петро Сов’як, керівник Дрогобицького інтернет-телебачення ДРІТ Сергій Матійко, відомий громадській діяч Хосе Турчик, голова Ощадбанку та громадській активіст Володимир Бараняк, науковець та журналіст Олег Баган, головний технолог Дрогобицької солеварні Оксана Бунда, громадська активістка Світлана Клюй, художник Михайло Атаманчук. Відвідав ініціативну групу і міський голова Тарас Кучма, який нас в усьому підтримав і порадив написати письмове звернення в міську раду.

Сьогодні запропонували ідеїПетро Сов’як, який бачить франківського «Лиса Микиту», що поцупив ковбасу, Ігор Шимко – постать О. Захаряка на людський зріст із ковбасами в руках.Низку цікавих ідей подав молодий художник Михайло Атаманчук.Науковець Олег Баган запропонував свою концепцію побудови комплексу-скансену «Давній Дрогобич» на території довкола солеварні й поблизу знаменитої церкви Св.Юра як символічної архітектурної пам’ятки міста.

Також для популяризації «Дрогобицької ковбаси» на останньому засіданні ініціативна група запропонувала провести конкурс малюнка в школах «Дрогобицька ковбаса» очима дітей».

Запрошую небайдужих дрогобичан долучитися до встановлення пам’ятника «Дрогобицькій ковбасі», пропонуючи свої ідеї.

 

Роман ВОЙТКІВ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: