22 березня — Всесвітній день води

22 березня — Всесвітній день води

22 березня — Всесвітній день води.

 

    Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає.

                      Бенджамін Франклін.

 

22 березня світова спільнота відзначатиме Всесвітній День води, проведення якого у 1992 році започатковано Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй з метою привернути увагу до проблем, пов’язаних з водним фактором. Цьогорічна  тематикаВсесвітнього  дня води -  «Вода та зміни клімату – прискорення дій», а увага зосереджується на важливості відповідального використання найдорожчого ресурсу планети, бо кліматичні зміни у водній сфері вже незворотні і від дії кожного з нас залежить як в  подальшому будуть розвиватися ці зміни.

Майже три чверті поверхні Землі вкриває вода, що робить її одним з найбагатших природних ресурсів. Однак людство на свої потреби може використовувати лише невелику частину цього скарбу. 97,5% всього обсягу вод планети припадає на солону морську воду і тільки 2,5% цих запасів – прісна вода. Але навіть цей обсяг доступний людині далеко не весь – більше двох третин прісноводних ресурсів «законсервовано» у вигляді льоду.

Наразі попри те, що Україна має значні сумарні водні ресурси, велика їх частина не може бути використана. Як наслідок, за їх поновлюваними запасами на одного жителя, наша країна є однією з найменш забезпечених країн у Європі. Згідно з офіційною статистикою, щороку у водойми України скидають близько 300 млн кубометрів неочищених стоків. Неофіційна статистика показує значно гірші результати. Саме тому, назвати стан водних ресурсів країни задовільним не доводиться.

Проте, на відміну від всієї країни  наш регіон, порівняно непогано забезпечений водними ресурсами. На території Дрогобицького району протікає одна середня річка (р. Стрий), 24 малих річки та приблизно 107 струмків і потоків загальною довжиною понад 808,7 км.   Ні для кого не секрет, що річки і потоки Дрогобицького району знаходяться в далеко не ідеальному стані. На жаль, у нас майже  не вирішується проблема поводження з побутовими та небезпечними відходами, забрудненням поверхневих і ґрунтових вод, відбувається варварська експлуатація природних ресурсів. Так, у минулому однією з основних проблем був негативний вплив на довкілля діяльності промислових гігантів: ДХП «Поліменерал» (м. Стебник), НПК «Галичина» (м. Дрогобич), Рудоуправління «Озокерит» (м. Борислав), підприємств АПК тощо. На даний час більша частина підприємств знищена, інші не працюють і фактично знаходяться у стані ліквідації. Тому тепер головною проблемою вже є ліквідація наслідків діяльності цих підприємств.Чимало зусиль до забруднення поверхневих і грунтових вод докладають самі мешканці міста та району, викидаючи сміття та скидаючи стоки без будь-якої очистки в річки. Наведемо приклад: річка Серет, що протікає по території міста Дрогобича та Дрогобицького  району. Вода з річки Серет, яка перетворилася в стічну канаву вже давно не використовується населенням для господарсько-побутових потреб. Ніхто у цивілізованому світі не литиме нечистоти і не кидатиме сміття у річку, у багатьох народів це вважається гріхом!

Іншим прикладом знищення навколишнього середовища є сумнозвісне Броницьке сміттєзвалище — це сплюндрована і виведена з сільгоспугідь на десятки років велика земельна ділянка, і так само забруднені майже назавжди ґрунтові води та постійне джерело шкідливих викидів в атмосферне повітря. Впродовж останніх років нам обіцяють будівництво сміттєпереробного заводу, влаштування сортувальної лінії твердих побутових відходів чи іншого комплексу утилізації твердих побутових відходів. Хотілося б щоб ці обіцянки були виконані якнайшвидше.

Ще однією проблемою нашого регіону є поверхневі водойми  і грунтові води в районі  міста Борислава. Ця проблема не виникла сама по собі, а за активної участі видобувних підприємств та місцевих мешканців. Адже збудували місто на озокеритному нафтогазовому родовищі!  Експлуатація вуглеводневих покладів на території м. Борислава ведеться з кінця ХVIII століття. Особливості геологічної будови родовища дозволяли здійснювати видобування нафти за допомогою неглибоких шурфів та колодязів, викопаних вручну місцевим населенням.  Чорне золото добувають тут і нині, але воно вже давно не приносить мешканцям такого добробуту, як на початку 20 століття. Через велику глибину покладів,  видобуток став нерентабельним. Зате нафта почала сама підніматися нагору і неочікувано з'являтися на городах бориславців, а потрапляння нафти в води р.Тисмениці, яка є притокою р.Бистриці, було зафіксовано неодноразово, що загрожує екології регіону.

Річки та водойми України завжди були осередками життя, багатої природи та культури. Їх шанували та від них залежали наші пращури. І сьогодні ми отримуємо від річок безліч природних послуг – воду для пиття та зрошення, рибу та інші природні ресурси, місця для відпочинку, естетичну насолоду, формування рельєфу і багато іншого.  Наша мета — зберегти вільнотекучі природні річки, зберегти та відновити водно-болотні угіддя,  щоб вони могли надавати воду людям та природі.  Треба пам’ятати, що вода – це «золотий фонд» нашої держави.

Дрогобицьке УВГ, як представник органів  виконавчої влади у  сфері водного господарства  проводить моніторинг стану водних об’єктів Дрогобицького  району та пропаганду екологічних знань. Адже заходи, які не потребують істотних капіталовкладень, можуть допомогти нам зберегти цей неоціненний скарб для наших нащадків:  свідомий підхід до використання  водних ресурсів, підтримка в належному стані очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів, отрутохімікатів тощо. Екологічне виховання населення повинно стати одним з невідкладних завдань держави та громадських організацій.  Цю роботу слід проводити у кожній родині, дитячому садку,  школі, організації чи на підприємстві

 

Вода – це одне з найбільших багатств нашої планети. Нам варто пам’ятати про це!

 

 

Підготувала провідний інженер

Дрогобицького УВГ  Ковалевич Н.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: