Знак усіх знаків Або Головний символ християнства

Знак усіх знаків Або Головний символ християнства

Знак усіх знаків

Або Головний символ християнства

А й справді, що? Передусім, що це – головний символ  християн. Що на хресті був розіп’ятий за спасіння наших душ Син Божий – Ісус Христос. Що послідовники християнського  вчення ставлять його на могилах усопших. Що використовується і як світський пам’ятник на честь певної події, дати. Що є елементом інших пам’ятників, нагород, грошей, державної та недержавної символіки тощо.

Звідки ж узявся хрест? Невже він появився лише в часи Ісуса Христа? Дуже часто хрест називають знаком усіх знаків, бо нема на землі іншого такого загальновідомого знаку чи символу, який би мав настільки  колосально велике значення і поширення. Дослідники і знавці далекої, в тому числі доісторичної, дохристиянської минувшини людства стверджують, що хрест люди знали вже тоді і що він вважався релігійним символом та оберегом більшості світових культур. Скажімо, у стародавніх скандинавів хрест у вигляді нашої літери Т бога грози та війни символізував грім, блискавку, ураган і дощ. Язичницькі боги Індії, Персії та Ассирії мали свій хрест. Для американських  індіанців він означав людину, сторони світу і вітру. Алхіміки ближчого до нас середньовіччя бачили в хресті символ повітря, землі, вогню і води. Щодо матеріалу, з якого виготовляють хрест, то золотий хрест символізує освіту, просвіту, срібний – очищення, з інших металів – смиренність, покірність, із дерева – цілеспрямованість.

Можна говорити й про інші аспекти питання, але перш за все і головно хрест є символом Ісуса Христа, Його розп’яття, отже, християнства і християнської церкви. За походженням і першим періодом існування християнської віри хрести поділяють насамперед на латинські з довшим вертикальним елементом та грецькі з рівновеликими поперечинами. Латинський хрест зображає графічно людину з розпростертими руками і недвозначно вказує на Страсті Господні, є найпоширенішим. Грецький же хрест із доісторичних часів називають символом бога Сонця, а також повітря, землі, води і вогню.

Взагалі–то історія знає більше трьох десятків різновидів хреста. Про три з них уже йшлося вище. Стародавні єгиптяни послуговувалися звичним для нас хрестом, але з рукояткою замість верхньої частини. Називався він Анх і символізував життя та коло як символ вічності. Хрест–свастика походить з Далекого Сходу, означав для народів Японії, Китаю та Індії удачу, плодовитість, відновлення життя, безсмертя, безмежність, сторони світу тощо.

В Єгипті діє коптська церква, де хрест відповідає грецькому, лише  по діагоналях містить чотири окремі цвяхи вістрям до центру, якими були прибито тіло Христа. Якірний хрест поєднує власне хрест і півмісяць, символізуючи народження Спасителя з тіла Діви Марії, і його часто зображали ранні християни в катакомбах. Хрест Костянтина має вигляд літери Х, по вертикалі якої  міститься дещо вища від неї  літера Р. Вони є першими літерами імені Христа по–грецьки. Після визнання Костянтином християнства державною релігією служив на першому етапі його офіційного існування головним християнським символом. Голготський хрест відрізняється від латинського трьома східцями «сходження» Милосердя, Надії та Віри. Нема потреби нагадувати вигляд всім відомого хреста у вигляді розп’яття. Православних патріархів легко розпізнати за класичним латинським  хрестом, над горизонтальною перекладиною якого зображена коротша дощечка зі скороченим  написом ІНЦІ. Такий же хрест на підніжжі з трьох сходинок символізує Віру, Надію і Любов, його ще називають хрестом страстей Господніх.

Далі піде мову про наступну групу хрестів. Православні Східного Середземномор’я, Східної Європи та Росії користуються хрестом патріарха, лише зі скісною поперечиною «для ніг Христа» зліва направо вниз. Хрест Святого Андрія скидається літеру Х, що нагадує про розп’яття Сина Божого саме на такому хресті. Контурний хрест аналогічний грецькому, лише окреслений боковими лініями, що між собою не перетинаються, і символізує Христа як наріжний камінь Церкви. Хрестом Папи іменується символ християнства з трьома поперечинами від середини вгору, кожна вища з яких коротша від нижчої. Поперечини символізують владу і древо життя. Латинський хрест із листками конюшини на кінцівках є символом Трійці.

Складніше зображення Єрусалимського хреста, чи по–іншому – хреста хрестоносців. Це класичний грецький хрест як символ Христа, всі боковини якого закінчуються короткими перпендикулярно та симетрично розташованими боковинами, а в чотирьох його "віконечках, «відкритих» наприкінці вертикалей, зображено маленькі горизонтальні хрестики на позначення авторів чотирьох Євангелій, які поширюють християнство на всі чотири сторони світу. Святого Петра було розіп’ято головою донизу, отже, і хрест його титулу зображають перевернутим.

Наприкінці – ще про деякі різновиди хреста. Мальтійський рівнобедрений хрест склало поєднання чотирьох списів, кожний – з двома боковими розгалуженнями, загалом – восьмиконечний на позначення  вісьмох чеснот. Ним послуговувався військовий і релігійний орден госпітальєрів, котрі звільняли Святу землю «від невірних». Тевтонський хрест повторює Єрусалимський, але не має маленьких бокових хрестиків і символізує чотири Євангелія. Такий же й хрест–молот, лише має видовжений вертикальний елемент. Легко розрізнити квітковий хрест, всі боковини якого закінчуються ліліями. Так само не складає труднощів побачити в класичному латинському хресті, обрамленому колом, кельтський хрест, де останнє позначає Сонце та вічність. Назва говорить про його походження з Ірландії. Скандинавський  хрест, який є елементом державних прапорів Норвегії, Швеції, Фінляндії та Данії,  видовжений від древка направо. Є ще південний хрест з чотирма головними зірками, розташованими у вигляді хреста, котрих видно лише у південній півкулі. Він міститься на державних прапорах Австралії та Нової Зеландії. Лоранський хрест із двома поперечинами нагадує два складені по вертикалі грецькі хрести,  походить від нагрудного знаку французьких правителів Гізів, був емблемою Жанни Д’арк, а в часи Другої світової війни символізував організацію «Вільна Франція» де Голля і боротьбу з фашизмом.

Існують також хрест у вигляді ружі, низка інших, що різняться формою, виглядом, тлом та величиною боковин, накладеними на них іншими елементами. Скажімо, хрест миру, створений у 1958 р. для позначення боротьби за ядерне роззброєння, має символи семафорної азбуки N (нуклеар – ядерне) та D (дезармеман –роззброєння),  вписаний у коло на означення глобальної домовленості. Або ось залізний хрест як найвища німецька нагорода від 1813 р., інколи званий «форме» або «патте» (по–французьки «лапа»), бо нагадує чотири лапи. Або англійський хрест Вікторії з левом у короні…

Назагал наука про хрести надзвичайно цікава, як і будь–яка інша. Її ази потрібно знати кожній освіченій цивілізованій людині, а тим паче християнинові. Можливо, якби ми ґрунтовно засвоїли її від дитинства, то в зрілому віці легше уникли би багатьох непотрібних суперечок і навіть міжконфесійних чи міжрелігійних протистоянь і конфліктів. Нехай же й ці рядки допоможуть  у пізнанні Бога, який є Любов’ю.

 

Роман ПАСТУХ.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: