ВАГА МОРАЛЬНИХ ВАРТОСТЕЙ

ВАГА МОРАЛЬНИХ ВАРТОСТЕЙ

ВАГА МОРАЛЬНИХ ВАРТОСТЕЙ

Істинним, без усякого сумніву, є те, що ціла низка найсвітліших людських рис,таких як віра, любов, надія, порядність, чистота думок, харизма та шляхетність — це вічні християнські чесноти й характер, притаманні нашому народові. Проте зараз хочеться зупинитися, зокрема, на шляхетності львів’ян і галичан.

Шляхетність  — це сукупність особистісних якостей,притаманних людині, яка походить, зазвичай, зі знатного (благородного) роду, тобто аристократові чи дворянинові, і людині, яка отримала спеціальне виховання, необхідне для несення харизматичної відповідальності, що покладалася на неї через своє походження. В основному шляхетність пов’язана з поняттям індивідуума про честь і гідність, для номінації якої нині часто використовується більш вузький термін — «почуття власної гідності».

Шляхетність мотивується піднесеністю парадигми поведінки людини. Отож, під шляхетністю маються на увазі природні добрі прояви внутрішньої сутності людини, що не обумовлені якими-небудь законами, заборонами, правилами чи розпорядженнями.

На мою думку, кожну шляхетну людину Творець наділяє всіма дарами Святого Духа: любов‘ю, радістю, спокоєм, терпеливістю, добротою, милосердям, вірою, лагідністю та стриманістю.

Галичани завжди мали репутацію людей вихованих і шляхетних. Вона виявлялася і у великому, і у дрібному: вишукане вбрання пан і панянок, несподівана галантність панів, поважні походидо театру, вишукані інтер’єри галицьких цукерень, мова старих газет тощо.Етикету в Галичині завжди надавали великого значення й навчали правилам доброго тону змалечку. Тому вислів «галицьке виховання» має вжиток, сенс і до сьогодні.

«Совість і пам’ять — складові людської душі.  Совість — зірка, що освітлює життєвий шлях людини у світі,  суспільстві, всесвіті. Не дай Бог загубити ту зірку, а також пам'ять, відчуття часу, історії, простору, загубити душу!» — писав В.Андрієв. Совість — головна складова шляхетності. Людина, яка має такі якості, як: доброзичливість, ввічливість, шляхетність, порядність, — людина добра, вихована, з гарними манерами — шляхетна.

   Недарма Віктор Морозов, відомий сучасний бард, у пісні «Прошу пані!» так лірично, ніжно каже: «Я не маю права не сказати про таку красу. В пані гарні ноги – особливо права. Я великий букет пані принесу». Далі пісняр не кепкує, але обстоює рідну міську говірку, що не має рівні в сусідських: «Прошу пані! Шо то за говірка? Я не чув ім тих штубацких слів. Ту не Старий Самбір,не Нова Бібірка.Ту так не говорат – ту є місто Львів!». Як видно, лише така оригінальна й неповторна атмосфера Львова може спровокувати непідробні шляхетні слова.

Воленс-ноленс, повернімося до сірості сьогодення. На жаль, таких людей, які зберегли в собі прекрасні якості, надто мало. Ми, видно, стоїмо на порозі тотальної деградації, відбувається зворотній процес еволюції — уподібнення тваринам.  Ще Григорій Сковорода свого часу писав: «Щастя можна знайти тільки в собі, а щоб його віднайти, треба пізнати себе!». Люди в цьому світі сьогодні бояться знаходити самі себе й оригінально проявлятися. 

Отже, шляхетність — це риса, яка личить усім. Великий наш філософ Сковорода підмітив: «У серці є власні любов і тепло!».  То ж навчімося  сіяти це добро, а воно достеменноповернеться сторицею — тоді світ стане добрішим і світлішим!

Скільки всього в нашому побуті, зовнішності, гардеробі вже застаріло, стало неактуальним, немодним, навіть об’єктом для насмішок, що ми без вагань відправляємо у минуле, бо маємо цьому всьому сучасну альтернативу. Єдине, що ніколи не вийде з моди, це шляхетність та ґречність. Але й ці манери порядності трапляються все рідше й рідше.

Люди колись були менш фальшиві, а зараз дуже бракує сучасній людині пристойного кодексу честі.Чому раніше так часто можна було почути слова «даруйте» та «вибачте», а зараз це вже чарівні слова, записані в «Червону книгу»? Чому чоловіки колись ніколи не дозволяли собі закурити  цигарку у присутності жінки, а зараз їй треба бути обачною, щоби тобі не дмухнули димом перед самісіньким носом.Що стало причиною виходу з моди галицького виховання, чому застаріли деякі тонкі вишукані манери, куди подівся наш львівський етикет?

Раніше збрехати, обдурити людину — це вважалось тяжким гріхом, що був абсолютно чужий львівській ментальності, але зараз зовсім совість за таке не мучить нікого. Шахрайство, хабарництво активно проникли в галицьке середовище, вони навіть культивуються, що разом із тим принижують шляхетність. Тепер  уже відійшов у минуле звичай цілувати жінкам руку. А у міжвоєнній Галичині такий поцілунок вважався свідченням поваги до жінки.

Галичина має переваги у плані релігійності, виховання та сімейних традицій. І нині  Львів належить і буде належати до європейського культурного і духовного простору.  Він, на щастя, лишається шляхетним.

    Ментальність Львова, його таємнича аура, мажорність і задоволення життям передаються цією поширеною в нас непроминальною, не підвладною часові піснею:

 На Клепарові за рогатками,

Там собі жила в своєї мами

Файна, як янгол, груба, як кишка,

А всі ї звали — панна Францішка.

А татусь панни, він різав свині,

Ліпшого майстра нема донині,

А свині тєжко переживали,

На ціле місто дурні кричали.

Францішки мамця в ринку стояла,

Що забив татусь — тим торгувала,

Сальцесон, шкварки, шпондерки, кишки,

Купуйте, люди, в мамці Францішки.

А недалеко від їх господи

Жив си фризієр, бравий молодик,

Він купував там щорання кишку,

Бо кохав тяжко панну Францішку.

Підслухав татусь ту таємницю:

«Не для фриз'єра донька різницька,

І хай щодня він купує кишку,

Та не дістане панну Францішку!»

Як то коханці бідні дізнались,

То з того страшно розхвилювались,

І хоч життя їх було ві цвіті,

Постановили його скінчити.

Бідний фризієр заливсь сльозою,

Купив си кишку із трутизною (отрутою),

А було тої два метри кишки,

І з'їли разом з панновФранцішков.

Як тілько з'їли, зараз почули,

Житов ся кишков на амінь струли,

І смерть надходе від тої кишки,

Такий кінець був панниФранцішки.

 

Зиновій Бичко, член НСЖУ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: