СЛОВА-БЛИЗНЮКИ

СЛОВА-БЛИЗНЮКИ

СЛОВА-БЛИЗНЮКИ

СловоТЕРПІННЯ має два значення: 1. здатність стійко, без нарікань витримувати фізичні або моральні страждання, життєві злигодні тощо; 2. здатність довго й наполегливо робити що-небудь, займатися чимось.

Навколо нього, як супутники на орбіті, крутяться ще семантичні близнюки ТЕРПЛЯЧІСТЬ і ТЕРПЕЛИВІСТЬ. Терплячість – це стриманість: Стриманість Олега здавалась терплячістю, мовчазність – невдоволенням і затамованим гнівом (А. Головко).

Терпеливість – одна з дев’яти плодів Святого Духа. Терпеливість – чудова чеснота. Господь терпеливий не тому, що Він «поблажливий» до нас, але через те, що бачить реально саму глибину речей, якої ми у своїй сліпоті недобачаємо і яка Йому відкрита. Чим більше ми наближаємося до Бога, тим стаємо терпеливіші, тим сильніше відображаємо в собі притаманне тільки Богові бережне ставлення, пошану до кожної окремої істоти. В Івана Огієнка є мудра порада: «Майте терпеливість у терпінні».

Отже, як бачимо, із наведеної словесної тріади найбільшою логіко-семантичною пишнотою відзначається «терпеливість». Ще дуже давно цар Соломон написав: «Мудрий бачить лихе – і ховається, а безумні йдуть і караються» (Приповістей 22:3). Це стародавнє біблійне прислів’я показує: якщо ви знаєте, що́ може викликати у вас нетерпеливість, то можете уникнути роздратування.

Сподобалося надзвичайно філософське оповідання про терпеливість. Авва Макарій Великий якось прийшов на гору до авви Антонія. Коли він постукав у двері, вийшов Антоній і спитав: «Хто ти?»«Я – Макарій», – відповів той. Антоній замкнув двері й відійшов, лишивши старця. Та, побачивши терпеливість Макарія, відчинив йому двері, привітав його і мовив: «Я чув про твої діла і давно бажав тебе бачити». Прийняв його з любов’ю і дав перепочити, бо Макарій дуже втомився. Коли наставав вечір, авва Антоній намочив трохи для себе пальмового пруття. Авва Макарій сказав йому: «Дозволь і мені намочити для себе». «Намочи», – відповів Антоній. Макарій зробив велику в’язку пруття і намочив його. Сівши звечора, вони плели, розмовляючи для користи душі. А мотузок Макарія через отвір спускався в печеру. Блаженний Антоній зійшов рано до печери й, побачивши довжину мотузки авви Макарія, здивувався і, цілуючи його руки, мовив: «Велика сила виходить із цих рук!»

Святіший Отець нещодавно щиро молився: «Господи, дай Своєму народові терпеливість для перенесення випробувань». Молитися також треба і за себе. Ми дуже часто є нетерпеливими, коли якась справа не вдається, сваримося… «Зупинися, згадай про терпеливість Бога Отця, ввійди в терпеливість, як Ісус. Терпеливість – прекрасна чеснота, просімо її в Господа», – заохотив проповідник.

Учімося в нашому житті систематично і свідомо кожен день плекати терпеливість на заквасці терплячості. Тоді й терпіння не буде для нас тяжкою напастю.

Зиновій БИЧКО, НСЖУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: