НАШІ СВЯТИНІ

НАШІ СВЯТИНІ

НАШІ СВЯТИНІ

 

Пам’ятник «Будителям» — єдиний в Україні пам’ятник-триптих Тарасові Шевченку, Івану Франкові, Лесі Українці, відкритий у Стрию 24 серпня1995року. Складається з бронзових скульптур трьох поетів на повен зріст, у нішах кожної з арок, під загальною високою ажурною тригранною аркою з білого мармуру над цими трьома арками й декоративним вічовим дзвоном під нею, що символізує заклик до об’єднання нації. Пам’ятник міститься на майдані Незалежності Стрия.

Місцеві підсвідомо щиро цей пам’ятник іменують «трьом святим». І нічого тут нема крамольного. Адже наші Світочі направду, хоча й неканізовані, подвигом свого життя заслужили такого народного визнання!

За народними переказами, Шевченко досі живий і їздить світом на білому коні, а у його могилі лежать свячені ножі, якими можна вибороти собі волю. Критик і літературознавець Михайло Назаренко розповідає, що легенди про Шевченка на Правобережжі ходили ще за його життя, а перший запис такої оповіді зробили вже у липні 1861 року – за чотири місяці після смерті Шевченка.

«І коли це тлінне одягнеться в нетлінне,а це смертне одягнеться в безсмертя, тоді збудеться написане слово:«Смерть поглинута перемогою. Де твоя, смерте, перемога?Де твоє, смерте,жало?»

…І саме в день народження Лесі Українки ці слова із Святого Письмаприходять на пам’ять, бо вони передають суть і значення цієї, за словамиІвана Франка, «слабосилої хворої дівчини» для України і для кожного з нас.

«Різдвяні свята — се, без сумніву, найпоетичніше свято у слов’ян, ба й у всіх народів християнських. Чисто людський, а в значній мірі й соціальний інтерес в’яжеться тут найтісніше з інтересом догматично-обрядовим. Народження Того, що мав статися вчителем і просвітителем світу, потіхою «всіх труждающихся и обремененных», народження Його серед найбідніших обставин, у стайні між худобиною, все те від перших віків християнства чинило сей празник правдивим празником бідних, убогих духом та повних того «благоволенія», тої щирості до людей, котра й є найбільшою славою Божою на землі, найвищим і єдиним ідеалізмом в житті людському». Так незвичайно й неперевершено думає пронайсвітліше свято наш Каменяр.

Першу десятку визначних діячів культури, історії та політики очолюють Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка: Тарас Шевченко (97,7%), Іван Франко (96,1%) та Леся Українка (96%) (Микола Томенко).Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесю Українку найбільше зараз шукали та шукають у Вікіпедії.

 

Зиновій БИЧКО, НСЖУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: